Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor

199
0
PAYLAŞ

“Çayı koy, sana geliyorum.”

Telefonu kapattıktan yarım saat sonra canım arkadaşımla bizim mutfakta karşılıklı çay içmeye başlamıştık bile. Havadan sudan, hafta sonlarının hızlı akmasından, trafikten ve yemek yapma üşengeçliğimizden konuştuktan sonra “Ne olacak böyle?” dedi. “Nereye kadar aynı tempoda devam edebiliriz ki?”

Gün Pazar, saat on. Bu sorular için hiç de uygun bir zaman değil. Kaldı ki beş yıl, on yıl sonrasını düşünmeyi pek sevmem.

O an, geçtiğimiz hafta aynı cümleleri başka birkaç arkadaşımdan da duyduğumu hatırladım.

“Yapıyoruz ediyoruz da, tüm bunların anlamı ne?”

Yani dediler ki; sonunda öleceğiz ve şuan burada ne yapıyoruz?

Bir anlam arayışı, bir muallak…

Ben bu duruma bir isim buldum: Kayıp İnsan.

Sosyal medyada, televizyon programlarında, seminerlerde, sokaklarda, oralarda ve buralarda bize enjekte edilenleri düşünsenize. 

Bir mutlu olma çılgınlığıdır gidiyor. Mutlu olurken, ideal kadın ve ideal erkek çizgisini de geçmemen lazım. 
Bunları yaparken diğer yandan da uyman gereken kurallar, söylemen gereken sözler, atman gereken adımlar, yetişmen gereken yerler var. 
Evliysen çocuk yapman, evli değilsen, vay haline, hemen nikahı kıyman gerektiğini saymıyorum bile. 

Yeni insan modeli; hem koşayım, hem düşmeyeyim, hem birinci ben geleyim, hem benden beklenenleri yapayım ve bütün bunlar olurken de mutluluktan uçayım.

Sosyal paylaşımlar yapayım, fotoğraflarımı facebooka koyayım, yediğimi içtiğimi paylaşayım ve tüm bunlar olurken de mutluluktan uçayım.

Öleceğimi bileyim, çocuk cesetlerini lanetleyeyim, evdeki üçlü kanepede zaping yaparken “savaşa hayır”, “çocuklar ölmesin” güncellemeleri yazayım ve bunların hepsi olurken mutluluktan uçayım.

Bana biri “en son ne zaman çok mutlu hissettin?” dediğinde aval aval havalara bakayım ve bir türlü bulamıyorken, aynı zamanda mutluluktan uçayım.

Peki tüm bunlar olurken insana dair hallerimizi gören var mı?

Belki de Ihsan Oktay Anar’ın dediği gibi “ Yaşanılanlar, görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun, macera insanoğlu için büyük bir nimetti. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu Dünya’nın
şahidi olmaktı.” (Puslu Kıtalar Atlası)

Bana sorarsanız, insanoğlu mutluluğu aramaya başladığı ve yediği yemeği sadece instagramda paylaşmaya alıştığı günden beri kayıp…

Kayıp aranıyor, gören olursa sahip çıksın.

Tuğçe Güçnar Kengil

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşam Koçluğu Eğitimleri ve Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Çocuğunuzun hangi meslekte mutlu olacağı belirlenebiliyor