Kariyeriniz Sizi Mutlu Etmiyorsa Değiştirin!

Kariyeriniz Sizi Mutlu Etmiyorsa Değiştirin!

261
0
PAYLAŞ

İnsan, hayatının yaklaşık 40 yılını çalışarak geçiriyor, diyelim ki mevcut işinizde 10 yıllık bir deneyiminiz geride de çalışacağınız 30 yıl daha var, bu 30 yılı mutlu olacağınız bir işi yaparak geçirmek için 10 yıllık deneyiminizden vazgeçmez miydiniz?

Kariyer, insan için bir mesleğe sahip olmanın ötesinde statü, sorumluluk, daha iyi bir kazanç, daha iyi bir yaşam biçimi, saygınlık, kendini gerçekleştirme, başarı duygusunun tatmini gibi kişinin hem fiziksel hem de psikolojik ihtiyaçlarını karşılayan bir kavramdır. Kariyer insan yaşamında bu kadar geniş bir etki alanına sahipken biz kariyerimize yön verme sürecimizi çok dar bir zamana sığdırmaya çalışırız. Sonra yıllar geçtikçe mutsuzluk sinyalleri yanıp sönmeye başlar. Bir yanımız ‘hadi başka bir alana, mutlu olacağın alana yönel’ derken bir yanımız konfor alanını terk etmek istemez. Çünkü yapabileceği başka bir iş olduğuna inanmaz. Zorunlulukları ve sorumlulukları vardır. Bu kısır döngü içerisinde ayaklar geriye, baş ileriye gitmeye çalışır. Vücuttaki denge ve uyum kaybolmuştur.

Halbuki kariyer dinamiktir, dolayısıyla değişen ve dönüşen bir yapıya sahiptir. Yıllar önce yaptığınız seçimlere kendinizi sabitlemek zorunda değilsiniz, sonuçta insan da yaş aldıkça, yaşamdan aldıklarıyla değişip dönüşüyor.

Eğer bir kariyer değişimine karar verdiyseniz öncelikli olarak yapmanız gereken kim olduğunuzu tanımlamak olmalıdır.

Şimdi size soracağım sorular, kim olduğunuzu, ne istediğinizi, neler yapabileceğinizi tanımlamanızda size yardımcı olacak. (Not almanız, yanıtlarınız sonunda düşünürken size fayda sağlayabilir)

Nasıl insanlarla çalışmaktan hoşlanırsınız? Eğlenceli, sakin, kibar, sabırlı, çözüm odaklı, yardımsever vb….

Bu zamana kadar neler yaptınız? Becerileriniz, yetenekleriniz neler?

Sidney Fine’a göre üç çeşit beceriye sahibiz: işlevsel(aktarılabilir) beceriler (ne yapabilirsin, ne yapmayı seversin?), özel bilgiler (ne biliyorsun) ve kendini yönetme becerisi (tek mi, başkalarıyla mı)

İşlevsel becerileri tanımlarken genellikle fiiller kullanılır; inşaat, araştırma, denetleme, iyileştirme vb.

Özel bilgiler isimlerden oluşur; matematik, veri analizi, muhasebecilik vb.

Kendini yönetme becerisi ise genellikle sıfat ve zarflarla ifade edilir; meraklı, disiplinli, güvenilir, esnek vb.

Değerleriniz neler, hangi amaca hizmet etmek istiyorsunuz, büyük resminizde ne var, kendinizi hangi misyona adamak istiyorsunuz?
Yaşam felsefenizi belirlemeniz, yaşamınızda etkileyeceğiniz alanı da belirlemeniz demektir. Siz dünyaya ne bırakmak istiyorsunuz, kendinizi tüm varlığınızla adayarak neye hizmet etmek istiyorsunuz? Büyük resminizde ne var?

Şimdi de sizin en mutlu ve etkin çalışmanızı sağlayacak çevreyi tanımlayalım. Çalışma ortamınız nasıl olsun istiyorsunuz?
Şöyle yemyeşil bir bahçe mi yoksa deniz manzarası mı yada bir plaza ortamını mı tercih edersiniz? Yakınlarında bir alışveriş merkezi mi, lezzetli yemeklerin olduğu restoranlar mı, yürüyüş yapabileceğiniz bir parkur mu olsun istersiniz?

Sohbet etmekten zevk aldığınız konular neler? Zaman ayırmayı en sevdiğiniz ilgi alanlarınız neler? Hangi türde, neler okumayı seversiniz mesela, internette hangi siteler ilginizi çekiyor? Hangi konu sizi heyecanlandırır ve onunla ilgilenirken zamanı unutursunuz?  
Edebiyat, tiyatro, tarih, doğa, bilim, balık tutmak, siyaset, felsefe, bilgisayar oyunları…

Hangi seviyede çalışmak istiyorsunuz, istediğiniz yaşam kalitesine erişmek için ne kadar gelire ihtiyacınız var?
Seviye sorumluluk artışıyla ilgilidir, gelir de seviyenin artışıyla. Aylık giderlerinizi hesaplayın, bu size ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuyla ilgili fikir verecektir.

İşte bu sorulara vereceğiniz yanıtlar sizin kim olduğunuzla, özünüzde ne barındırdığınızla yani öz potansiyelinizle ilgilidir. Kendinin, değerlerinin, yeteneklerinin, ne istediğinin farkında olan, kendi keşfini gerçekleştirmiş biri artık hangi işi yaparken mutlu olacağını da belirleyebilir.

Fark etmek tek başına yeterli değil elbet, farklı bir alana yönelmek bazen ufak değişimlerle olurken bazen de yeniden başlamayı gerektirebilir. Artık hangi işi keyifle yapacağınıza karar verdiyseniz, bu alanla ilgili araştırma yaparak sektörel gelişmeleri, ihtiyaçları, sıkıntıları tespit ederek, hem sektörel hem de kişisel gelişim alanlarınızı belirleyip kendinize bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

Kariyer yolcuğunuzdan keyif almanız dileğiyle,

Şenay Cengiz