Karantina Günlerinde Ebeveynlik

Karantina Günlerinde Ebeveynlik

140
0
PAYLAŞ

Eyvah çocuğum evde!

Karantina Günlerinde Çocuklarla Evde Olmak

Çocuklarla Evde Vakit Geçirmenin Yolları

Şu sıralar sık sık yukarıdaki gibi başlıklarla yazılar yayınlanıyor hatta online eğitim veriliyor. Sanki anne babalar evlerine  yeni bir tür gelip yerleşmiş gibi ne yapacağını şaşırmış durumda.

Bu dönem aslında gerçekten anda kalarak farkındalıkla ebeveynlik yapmayı öğrenmek için harika bir fırsat. Çocukların hem fiziksel hem duygusal ihtiyaçlarının fark edilip karşılanması anlamında bu dönemde bilinçli farkındalık geliştirmek mümkün.

Amber Hatch’in kaleme aldığı Ebeveynler İçin Farkındalık Kitabı’ndan düşündürücü alıntılar bu süreçte ilham verici olabilir:

Bazen sükunet çok zor olabilir. İnsanlar hakkında çok güçlü duygular hissettiğimizde ve kendimizi onlara yakım hissettiğimizde perspektiflerimizi kaybedebiliriz. Bu, çocuklarımız söz konusu olduğunda ise çok kolay ortaya çıkabilecek bir durumdur. Onların dramasına yakalanıp kalmak çok kolaydır. Bu drama, hüzün, öfke ya da keder olsa da olmasa da. Sükunet ve özellikle sükunet eksikliği bulaşıcı olabilir ve ne yazık ki çocuklar kendilerine çok az hakimdir. Bu, sükuneti kendimizde kalıcı hale getirmeyi hem daha zor hem de daha önemli kılıyor.

Küçük çocuklar her ne kadar teknik olarak çok farkındalığa sahip olmasalar da şimdiki anda yaşarlar.

Sınırlar, çocuklarımızı sınırlamakla çok ilgili değildir ama onların enerjilerini yapıcı bir yöne yönlendirmekle çok ilgilidir. Sınırlar çocuklara güvenle keşfetmeleri ve gelişmeleri için güvenli-olumlu sınırların desteklendiği bir temel sağlar.

Tıpkı bedensel hastalıkların ya da engelliliklerin sizi kötü ebeveyn yapmayacağı gibi, ruhsal acı tarafından sınırlanmış olmak da sizi kötü ebeveyn yapmaz. Sınırları kabul etmek ( ama sınırların ardına saklanmamak) çocuklarınıza mükemmel bir örnek sunar.

Ev ortamınız hem iç dünyanızı yansıtır hem de iç dünyanızı etkiler. Dağınıklık, yerine getirilmemiş kararlardan kaynaklanan somut bir ‘yapılacaklar’ listesi halini alabilir. Farkındalığı zorlaştırarak sizi engelleyebilir ve sınırlayabilir. Evinizi elden geçirmeniz, aklınızı toparlamanızla el ele ilerler.

Dünyaya yeni gelmiş bir bebek, hayatın hızında bir değişiklik yaratır. Bu değişiklik, küçük şeylere daha fazla dikkat ettiğiniz sürece özgürleştirici olabilir fakat genel dikkat dağınıklığınıza boş verdiğiniz sürece de zorlayıcı olabilir.

Oyun, çocuğunuzla farkındalıklı bir iletişimi derinleştirmenin mükemmel bir yöntemi olabilir. Onun düzeyine inmek, dünyayı onun bakış açısından görmenize izin verir.

Elverişli bir yalanı ezbere söylemek yerine, durumu farkındalıkla değerlendirmek, gerçeklikle yüzleşmek ve sonra bu gerçekliği çocuğumuza açıklamak hem ebeveyne hem çocuğa daha fazla güç kazandırır.

Şefkat, acıyı fark ettiğinizde, merhamete, neşeyi keşfettiğinde, mutluluğa dönüşür.

İyi bir rol model oluşturmaya motive edildiğimiz ebeveynlik süresince, etik davranışımızı yeniden değerlendirmek için doğal zaman bulabiliriz. Biz aynı zamanda dünyayı çocuklarımız için daha iyi bir yer yapmak istiyoruz.

Yeşim ERBERKSOY, PCC

Izotomi Project

Coach&Trainer