Kahvenin Hikayesi

Kahvenin Hikayesi

262
0
PAYLAŞ

Kahve, ilk olarak M.S. 1000 yılında Etiyopya’daki Galla kabilesi tarafından keşfedilmiş. Kahve taneciklerini öğütüp içine hayvansal yağ karıştırılarak ekstra enerjik bir içecek elde etmişler.

Bir keçi sürüsü çobanı olan Kaldi, etrafa dağılmış kahve taneciklerini yiyen keçilerinin her zamankinden daha fazla hoplayıp zıpladıklarını fark etmiş ve bir gün kendisini aşırı yorgun hissettiğinde içinde uyandırıcı etki yapan kafein olduğunu bilmediği kahve taneciklerini kendisi de çiğnemeye karar vermiştir. Sonuçta bedenine sihirli bir değnek değmiş gibi birden hareketlenen Kaldi’nin bu buluşu o tarihten itibaren tüm dünyaya hızla yayılıp ünlü bir içeceğe dönüşmüştür.

İlk kahve ithalatı, 1453 yılında Konsantantinapolis’i Bizans’tan alarak Istanbul adını veren Osmanlı Imparatorluğu tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda dünyanın en ünlü kahve dükkanı Kiva Han 1475 yılında açılmış ve 16. Yüzyıldan itibaren kahve Asya’dan başlayarak tüm dünyaya yayılmıştır. Pers’te kahve dükkanlarının yanı sıra kahve tavernaları bile açılmıştır.

Kaynak: ilklerin Kitabı