Kadınlardan Yönetici Olur mu?

Kadınlardan Yönetici Olur mu?

185
0
PAYLAŞ

Bir iç çamaşırı dükkanının soyunma kabininde gördüğüm bir çift güzel kadın memesinin beni duygulandıracağını söyleseniz güler, hatta konuyla ilgili bir ironi bulup illa bir şaka patlatırdım…

Nitekim soyunma kabinlerinin önünde bir arkadaşımı beklerken, yan kabinde 30 lu yaşlarının başında genç bir kadın kendine seksi iç çamaşırları seçmeye çalışıyor, dantelli kombinezonları, büstiyerleri giyip giyip çıkarıyor, tüm mağaza elemanları da telaşla etrafında koşturup ona seçenekler sunmaya çalışıyordu. Genç kadın kabine girip çıkıp aynalarda kendini her açıdan inceleyip etraftaki herkesin de fikrini almaya çalışıyordu. Annesi olduğunu sandığım orta yaşlı kadın da bir yandan fikrini söyleyip bir yandan fotoğraflarını çekiyor, heyecan ve telaşa katkıda bulunuyordu. Ben öylece baka kalmış halde arkadaşım için mağaza elemanlarından yardım istemeye çalışıyor, ama sesimi duyuramıyordum. Hafiften sinirlenmeye başlamıştım ki genç kadın bana döndü ve “sizce bu nasıl” diye sordu. Kadına ilk kez dikkatli baktım ve “güzel olmuş, çok seksi, hepsi yakışır, zira göğüsleriniz çok güzel, yaptırdınız mı?” deyiverdim.  Genç kadın çok rahat bir edayla “ben meme kanseri geçirdim de, bu akşam kocamla evlilik yıldönümü kutlayacağız, onun için seçim yapmaya çalışıyorum” diye cevap verdi. Göğüslerinin altındaki ameliyat izini gösterdi, sanki biraz gururla. Başımdan aşağı bir sıcaklık hissettim, muhtemelen yüzüm kızarmıştı, gözlerim de doldu, güçlükle “hiç dert etme, gerçekten çok güzeller” dedim. Annesi arkadan, “dıştaki mi içindekiler mi” diye sordu gülümseyerek. “Göğüsleri” dedim “çok güzel”. “Evet, dedi anne gülümsemeye devam ederek, “ ablası ile ben de öyle düşünüyoruz”. Sonrasında kendimi telaşa katılmış buldum, “bu renk daha güzel”, “yok, ilk giydiğin daha iyiydi”, “bunun arkası biraz sıkıyor galiba” …

Arkadaşımla bir kafede oturduk sonra. Kadın olmak, kadınlığına güven duymak, kadınsı özelliklerinle güçlü olmak üzerine konuştuk.

Biz kadınlar iş hayatında kadın gibi olmaktan neden kaçınırız peki? Erkeklerin alanı gibi görülen çalışma hayatında ancak erkekler gibi davranarak başarılı olabileceğimize inanmışız. Kimimiz erkeksi olmaya, kimimiz cinsiyetsiz davranmaya çalışırken, bazılarımız da cinsiyetimizi araç olarak kullanarak başarılı olma gayretindeyiz.  Ben çok sayıda erkeğe yöneticilik yaptığım yıllarca doğu bloku ülkelerinin işçi kadın üniformalarına benzer kıyafetler giyerek dolaşmıştım örneğin, “erkek gibi kadın” imajıma katkıda bulunduğunu umarak. Bu imajın beni benden uzaklaştırdığını, bendeki coşkuyu öldürdüğünü, sıkıcılaştırdığını ise göz ardı ederek.

Bir kadın yönetici toplantıda çocuğunu emzirmeye cesaret edebilse mesela, dedi arkadaşım. Yönetici koçluğu kariyerimde aradığım hedefi bulduğumu düşündüm o an. Sevgili Umut’un siz kimlere koçluk yapmak istiyorsunuz, hangi değerinizi onurlandırmak üzere çalışmak istiyorsunuz, sorularına artık cevabım var sanırım.