Kaç Kere Kırdınız Şeytanın Bacağını?

Kaç Kere Kırdınız Şeytanın Bacağını?

326
1
PAYLAŞ

“Şeytanın bacağını kırmak” diye bir deyim var, uzun süren bekleyişlerden sonra kendi adımıza mutlu olduğumuz bir eylemden hemen sonra dile getiririz.

Tuttuğumuz takım uzun aradan sonra şampiyon olduğunda, uzun süren işsizlik sonrasında iyi bir işe kabul edildiğimizde, süre gelen talihsizliklerin artık devam etmediğini fark ettiğimizde vb. bu kelimeler ağzımızdan dökülür. Kırarız şeytanın bacağını.

Bunu söylediğimizde sanki yaşamımıza sihirli bir değnek değmişçesine bir mutluluk kaplar içimizi.

Bu mutluluğa sebep olan, şeytanı alt ettiğimizden midir yoksa bizi mutlu eden olaydan mıdır?

Ben çözemedim.

Şöyle ki Tüm yaşamımız boyunca onlarca kez tekrarladığımız bu cümlenin etki süresi var mıdır?

Yani onlarca kez söylüyorsak, ya onlarca şeytan var her birinin bacağını tek tek kırıyoruz ya da bu şeytan kırık bacağını iyileştirip karşımıza tekrar çıkıyor. Ve biz tekrar kırıyoruz J

Nerede hata yapıyoruz da bu şeytanla karşılaşmak durumunda kalıyoruz. Niye mutluluğumuzu dile getirmek için bir şeytana ve de onun bacağına ihtiyacımız var?

Tuttuğun takım şampiyon olduysa, demek ki güzel bir takım çalışması ve paylaşım ruhu ile iyi bir sezon geçirmişler ve bunu bileklerinin hakkıyla elde etmişler..

Uzun bir süre işsiz kalmanın sebebi kendini iyi ifade edememiş olman ya da gerçekte yetkinlik alanında olmayan işlere başvurman olabilir mi?

Süre gelen talihsizlikleri şeytana bağlamadan önce kendi öz yönetimine, becerilerine ve değerlerinle olan ilişkine baksan.

“Şeytanın bacağını kırdım” demen o güzel eyleme haksızlık olmuyor mu? Arkasında barındırdığı gücü, başarıyı, emeği, inadı, gururu ve bir sürü takdir edilesi özellikleri yok saymak değil midir?

Şöyle diyebilsek, “Tuttuğum takım bu sezon gerçekten çok çalıştı ve bu şampiyonluğu hak etti.”

“Sonunda sahip olduğum tüm yeteneklerimi ve yetkinliklerimi kullanabileceğim bir işim oldu.”

“Peşimi bırakmayan talihsizliklerin neden kaynaklandığını buldum, bazı yerlerde hatalarım vardı ve düzelttim.”

Başarıyı, takdiri ifade edecek onca kelimeler bulabilecekken neden şeytanın bacağını kırıyoruz?

Şeytanı hayatınızdan çıkartın bacağını da… Onun yerine bize ait duygularımızı ifade eden cümleler kuralım. Mutlu olduysak, çok mutlu oldum diyebilelim. Duygularımızı alt yazılara yükleyip anlaşılmasını beklemeyelim. İyi bir şey yaptıysak “ Başardım” demek kendimize, inançla…. Ne güzel.

Bundan sonra şöyle diyelim mi şeytana? …….. “Geçmiş Olsun”

Sevgiyle kalın,

Serpil Ünal
Öğrenci- Eğitim ve Aile Koçu

1 YORUM

Comments are closed.