Kabullenmek…

Kabullenmek…

368
0
PAYLAŞ

Her şeyi, herkesi kabullenmek kolay mıydı? Öncelikle kendini, olanı biteni, senin dışında gelişenleri, özgür iradenin dışında olup biteni, gövdenden büyük kaderini, karşılıksız çıkan beklentilerini, boşa giden sevgilerini, riyakârlığını, nankörlüğünü; avuç avuç umut bağladığın ama hüsranla dolduğun sevdiğini. Kabullenmek kolay mı?

Kabullenmek; olanı olduğu gibi an’da ve olanı sevebilmek, kabullenmek bütün dünyayı… Yani kendini. Ne demiş Hallacı Mansur; ‘Tüm kainat içimde, ben de kainatın içindeyim, gerçeğin gerçeğiyim. Yaratıcı gerçeğim.’

Sen kendini kabul edersen dünyayı da kabul etmiş olursun. Bu ne demek? Kendi zihnin; düşüncen, yargıların, korkuların, inançların, düşlediklerini yaralarınla bugüne kadar edindiğin bütün tecrübelerinle bir dünya yarattın kendine zihnin içinde. Sen kendi kurduğun dünyada yaşıyorsun, sana verilene razı oluyorsun. Öğretilenin dışına çıktığında, kafanda bir acaba bile oluştuğunda suçluluk ve ihanet duygusuyla yanıp tutuşuyorsun.

Çünkü gerçeği kabul etmiyorsun.

Çünkü bilmiyorsun.

Çünkü korkuyorsun.

Çünkü korkularınla yönetiliyorsun.

An’da kalmayı bilmiyorsun. Ya geçmişin hesabındasın ya da geleceğin tasasında.

Sen kimsin daha kendini bilmiyorsun. Sana çocuk iken ne söylenmişse inanmışsın.’Beceriksizsin!’ demişler inanmışsın. ‘Yapamazsın!’ demişler susmuşsun. ‘Senden adam olmaz!’ demişler yutmuşsun. Bütün bunları olabildiğine, sen olduğuna inandın da, kabul ettin de niye şimdi farklı bir insan olabileceğini kabul etmiyorsun? Sana bunları kim söyledi? Ebeveynlerin mi, öğretmenlerin mi, arkadaşların mı? Peki bu gerçek miydi? Yoksa sadece onların kendi dünyasına ait dünya görüşü müydü? Yoksa kendilerine ait fikirleri mi?

İnsanın içinde ne varsa dilinden de o çıkar. Sahi ne zaman susturdun iç sesini? Dışarıdaki sesler yükselince mi? Yoksa sana ne olup ne olmadığını buyurunca mı? Doğru muydu bu söylenenler? O zamanki söylemler bugünkü seni yarattı.

Onlar söyledi, sen inandın.

Onlar söyledi, sen kabullendin.

Onlar söyledi, sen doğru yaptın.

Onların her söylediğinde sen farklı bir sen oldun da, şimdi niye değişebileceğini kabullenmiyorsun?

Senin ruhun, senin zihnin değişirse dünya değişir. Herkese verdiğin şansı, şefkati ve sevgiyi niye kendinden esirgersin? Ya da niye hala dışarıdan beklersin.

Sen ol dersen olur. Ama kabullenmen gerek… Kendini tamamen ve derinden kabullenmek gerek… Değişebileceğini, dönüşebileceğini, o hayalindeki insan olabileceğini, bu kadar güçlü olduğunu, güçlü kalabileceğini kabullenmen gerek…

İnsanlardan seni kabullenmelerini bekleme… Sen kendini kabul et, sevgiyle…

Mutluluğunu başkasının tavrına, tarzına, davranışına bağlama! Sen hep özgür kal! Kendin ol! Sen bu değilsin, bunu ikimiz de biliyoruz.

Görünenin çok ötesinde bir sen var, gerçeğin var…

Kendine olan bakış açını değiştirirsen, dünya değişecek. Çünkü sen ne isen bu dünya da o! Neyi düşünürsen onu yaratırsın! Neyi istersen değil sen ne isen o olursun!

Kendine güven, kendini kabul et her şeyinle…
Canan Coşkun Sayın
09.01.2018 (00.32)

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Edin!