İzmirliler Artık Çeşme’ye Gitmiyor mu?

İzmirliler Artık Çeşme’ye Gitmiyor mu?

156
0
PAYLAŞ

Yaşar Üniversitesi İİBF Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü öğrencileri, İzmirli vatandaşların kent içi ulaşım sorunları, beklentilerini ve kentsel aktivitelerini  araştırdı. Farklı yaş ve meslek gruplarından 150’ye yakın kişinin görüşlerinin alındığı araştırmada İzmirlilerin hafta sonları en çok tercih ettiği aktivitelerin başında alışveriş merkezlerini ziyaret etmek olduğu ortaya çıktı.  

İZMİRLİLER HAFTA SONU AVM ZİYARETLERİNDE

Hafta sonları ve boş zamanlarda en çok tercih edilen aktivitelerin başında alışveriş merkezlerini ziyaret olduğunu ifade eden Yaşarlı akademisyen, “Ancak kişisel aracı olmayan vatandaşların ikamet ettikleri bölgeye yakın semt pazarlarını veya yerel marketleri de tercih ettiği gözlendi. Araştırmaya katılanların azımsanmayacak bir kısmının da Alsancak, Bostanlı, İnciraltı, Güzelyalı sahil kesimi gibi kentsel çekim merkezlerini tercih ettikleri ortaya çıktı. Gerek alışverişlerde gerekse de boş zamanlardaki aktivitelerde toplu taşımanın yerini kişisel araç kullanımına bıraktığı; özellikle yaz aylarında yazlık bölgelere yönelen hafta sonu hareketliliğinin doğrudan kişisel araç kullanımını artırdığı da görüldü” dedi. 

Vatandaşlar ve öğrenciler tarafından getirilen çözüm önerilerini anlatan Vural, şu bilgileri verdi: 

“Öneriler, İzmir Metro ve İZBAN için vagon sayılarının en azından yoğun saatlerde artırılması, Üçkuyular’da bulunan ve Balçova ile Narlıdere yönüne aktarma yapılan otobüs duraklarının genişletilmesi, İZBAN sefer saatlerinin coğrafi bilgi sistemleri yoluyla izlenerek doğru bilgilendirmelerin yapılması, İZBAN sefer sıklıklarının artırılması, Göztepe ve Üçkuyular iskelerinin daha yoğun kullanılabilmesi için ek vapur seferlerinin konulması şeklinde sıralandı.”

BİSİKLET KULLANICILARI ŞİKAYETÇİ

“Bisiklet ve motosiklet kullanıcıları ise kent içinde araç sürücülerinin kendilerine yönelik duyarsızlığından şikayet ediyorlar ve bu doğrultuda sürücü bilinçlendirme faaliyetlerini gerekli görüyorlar. Özellikle yeni geliştirilen akıllı panolarda bu doğrultuda verilen mesajları olumlu karşılıyorlar. Bir önemli şikayet ise dolmuş sistemlerine ilişkin olarak dile getirildi. Dolmuş sürücülerinin denetimden uzak kalmaları sebebiyle hem diğer araçlara hem de yolculara yönelik olumsuz tavırlarının yerleşmiş olduğu düşüncesi oldukça hakim. Bu sistemlerin belediye tarafından düzenli olarak denetlenmesi ve kural ihlallerinin gerekirse trafikten mene kadar cezalandırılmasının gerekliliği ileri sürüldü.”

HER KESİMİN GÖRÜŞÜ ALINDI

-Araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 20’si 15-22 yaş aralığında, yüzde 35’i 23-30 yaş aralığında, yüzde 12’si 31-38 yaş aralığında, yüzde 6’sı 39-46 yaş aralığında, yüzde 4’ü 47-54, yüzde 4’ü 55-62 yaş aralığında yer aldı. Katılımcıların yaklaşık yüzde 36’sı üniversite öğrencilerinden oluştu. Bunların içinde yurtdışından gelen Erasmus öğrencileri de yer aldı. Çok geniş sayıda olmasa da bazı lise öğrencileri de araştırmaya katıldı. 

-Katılımcıların ikamet adresleri çeşitlilik göstermekle birlikte en yoğun grupların Bornova, Karşıyaka, Güzelyalı ve Hatay bölgelerinde oturduğu gözlendi. Bunlar dışında kalan yoğun bölgeler ise Buca, Gaziemir, Balçova ve Alsancak/Konak oldu. Katılımcıların yüzde 15’lik bir kısmını ise Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Selçuk, Torbalı, Menemen, Çeşme ve Çeşmealtı gibi banliyö bölgelerinde ikamet edenler oluşturdu. 

KİTAP OKUMAYI SEVENLER İÇİN MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN KİTAP : “AHUNA”