İz Bırakan Çocukluk Kitapları

İz Bırakan Çocukluk Kitapları

128
0
PAYLAŞ

Kitaplar, insanın hayatında derin etkiler bırakabiliyor. Özellikle de çocukluk çağındayken okuduklarımız… Saatlerce kendimize bulduğumuz en huzurlu köşede, gözlerimizi büyüte büyüte okuduğumuz kitapları hangimiz hatırlamıyoruz ki? Hatta o kitapları okurken, zihnimizde canlandırdığımız en küçük ayrıntılar ve imgeler dahi hala gözümüzün önüne gelebiliyor.

Birçok kavramla ilk kez çocukluğumuzda okuduğumuz kitaplarda tanışıyor, hayal gücümüzün derinliklerine ilk kez o zaman adım atıyoruz. Çocukluğumuzda okuduğumuz kitapların yeri bizde o kadar ayrı ki, o kitapları hala aynı hevesle tekrar tekrar okuyabiliyor, her seferinde de bambaşka şeyler fark ediyoruz.

Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery
Fransız çocuk edebiyatının dünyaya yayılmış eserlerinden belki de en çok bilineni olan Küçük Prens, yıllardır çok satanlar listelerinde yer alıyor. Kitapta, insanın yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebileceği bir dünya anlatılıyor.

Pal Sokağı Çocukları – Ferenc Molnar
Büyüklerin dünyasının çocuklara uyarlanmış bir versiyonu olan kitapta, Pal Sokağı’Nın fakir çocukları zenginlere karşı oyun alanlarını korumak için uğraşıyor. Kitap, Birleşik Krallık ve İtalya’da ders kitabı olarak okutuluyor.

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos
Çocuk kitabı deninle akla ilk gelen klasiklerden biri olan Şeker Portakalı, Zeze’nin iç dünyasını anlatıyor. Kitabın kahramanı Zeze, yaşadığı zorluklardan sonra kalbinin onarılmasını istiyor.

Balina ile Mandalina – Fazıl Hüsnü Dağlarca
Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca, yapayalnız bir balinayla yapayalnız bir mandalinanın dostluğunu anlatıyor.

Bacaksız Serisi – Rıfat Ilgaz
Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz, afacan bir çocuk olan Bacaksız Bahri’nin başından geçen komik olayları, beş kitaplık bir seride anlatıyor.

Cömert Ağaç – Shel Silverstein
Dokunaklı ve hayata ilişkin dersler içeren kitapta; almadan vermenin, karşılıksız olsa da sevmenin yarattığı mutluluk duygusu anlatılıyor. Kitapta elmalarını topladığı, dallarında sallandığı, gövdesine tırmandığı ağaçtan, büyüdükçe istekleri farklılaşan ve artan bir çocukla elma ağacının ilişkisi anlatılıyor.

Harry Potter – J.K. Rowling
Yedi kitaplık Harry Potter’ın maceraları, sadece çocukları değil yetişkinleri de peşinden sürükledi. Öyle ki, “Harry Potter jenerasyonu”diye bir tabir bile ortaya çıktı. Kitapla iyiyle kötünün savaşı, bir çocuğun hayal dünyasının genişliği anlatılıyor.

Şapkalı Kedi – Dr. Seuss
Şapkalı Kedi, Sally ile kardeşinin evinin yeni misafiri oluyor ve ortalık karışıyor. Kitapta, birbirinden komik öyküler, eğlenceli resimlerle birleşiyor.

Vahşi Şeyler Ülkesinde – Maurice Sendak
Gelmiş geçmiş en etkileyici resimli kitaplardan biri olan Vahşi Şeyler Ülkesinde, çocuklara canavarlardan korkmadan hayal kurmanın yolunu öğretiyor.

Frederick – Leo Lionni
Kışa hazırlık yayan tarla fareleri harıl harıl çalışırken, Frederick etrafı izliyor gibi görünüyordu. Aslında Frederick de o sırada kelimeleri, güneşin parlak ışıklarını ve renkleri topluyordu. Kitapta, hayal gücü geniş bir farenin aklından geçenler anlatılıyor.

Hayalet Gişe – Milo’nun Akıl Almaz Serüveni – Norton Juster
Sıkıntıdan patlayan ve vaktini nasıl geçireceğini bilmeyen Milo’ya bir gün sürpriz bir otoyol gişesi gelir. Milo atlar arabasına, şehir şehir gezmeye başlar. 1961’den beri pek çok dile çevrilen kitapta Milo’nun maceraları anlatılıyor.

Matilda – Roald Dahl
Üç yaşında kendi kendine okumayı öğrenen, dört yaşına geldiğinde kütüphanedeki tüm kitapları okuyan Matilda, bir süre sonra doğa üstü güçleri olduğunu keşfeder. Matilda, kendisinin yaramaz bir baş belası olduğunu düşünen anne babasını ve başöğretmenini cezalandırmaya karar verir.

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll
Sinemaya uyarlanan, dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan kitapta, Alice tavşanın peşine düşer ve olağanüstü maceralar başlar.

Küçük Kara Balık – Samed Behrengi
İranlı yazar Samed Behrengi, birçok dile çevrilen kitabında adalet, eşitlik, özgürlük kavramlarını çocuklar için anlatıyor. Kitapta, çevresinin tüm baskılarına rağmen yaşadığı derenin sonunu, denizi bulmak üzere yolan çıkan Küçük Kara Balık’ın hikayesi anlatılıyor.

Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin
Aziz Nesin’in “Bu romanı sadece çocuklar için değil, anne babalarla öğretmenler için de yazdım” dediği kitapta, çocukların büyüklerin dünyasını nasıl gördükleri anlatılıyor.