İyimser Bakış Açısını Sürdürmek

İyimser Bakış Açısını Sürdürmek

323
0
PAYLAŞ

Bu nedir ?  sorusuna aldığım cevap genellikle siyah nokta oluyor. Çok az insan siyahlığın çevresindeki beyazlığı görüyor. Siyah nokta hayatımızdaki yaşadığımız sıkıntılar ise beyazlık ise bir o kadar sahip olduğumuz imkanlar ve potansiyelimiz. Yaşadığımız sorunlar ne kadar ufak olursa olsun aklımızı, ruhumuzu ve vücudumuzu ele geçirerek sağlık sorunları yaşamamamıza bile sebep olabiliyor. Oysa ki iyimser bakış açısı hayatınızın kalitesini artırabilir.

Ülkemizde haberleri izlemek, gazeteyi açmak bile yeterince stres yaratabilirken biz kendimizi nasıl koruyabiliriz ?

  • Etki alanımızı bilmek: Neler bizim kontrolümüzde , neler değil ? Bunun farkında olmakla başlıyor her şey. Değiştiremiyeceğim şeyler için neden hayatımı zorlaştırıyorum ? Örnek : Trafiği ortadan kaldırmak benim kontrolümde mi ? Eğer idarede söz sahibi değilsem , hiç değil.
  • Kontrolü ele almak: Mağduru oynamaktan çıkıp hayatın kontrolünü ele almak ve hayatın bizim seçimlerimizden ibaret olduğunu düşünmek. Olumsuza odaklanıp bir şey yapmadan söylenmektense neyi değiştirebileceğimize odaklanmak. Örnek: Trafiği ortadan kaldıramıyorsam , ben ne yapabilirim ? Ev değiştirme, iş değiştirme, saatlerde esneklik vs.
  • Önceliklendirmek: Hayatta herkese adil dağıtılan tek şey zaman. Hepimizin 24 saati var. O zaman sizin öncelikleriniz neler ? Çocuklarım için , çocuklarını görmeden delicesine çalışıyorum diyen kişi sizce ne kadar samimi ?
  • Bakış açısını olumluya çevirmek: Genlerimiz,geçmişte yaşadıklarımız , öğrenimlerimiz bizi biz yapıyor.Düşüncelerin ,davranışlara, davranışların alışkanlıklara dönüştüğünü unutmadan olumsuzluk yerine küçük de olsa olumluya odaklanmak.
  • Bunların yanı sıra diğer yapılacaklar : Yaşadıklarımızdan ders almaya çalışmak, her kötü anda bir mizah aramak, geçmiş yada gelecek yerine ana odaklanmak, birine ya da topluma yardım etmek, vücut sağlığı için harekete geçmek, ruh sağlığı için kendinizi unutacak kadar zevk aldığınız bir uğraş edinmek, size neyin iyi geldiğini bulmak, hayatta bir amacınızın olmasını hedeflemek, karamsar insanlardan uzak durmak ve kocaman   GÜLÜMSEMEK

Didem MURADI