İyi Yöneticinin Reçetesi  

İyi Yöneticinin Reçetesi  

493
0
PAYLAŞ

Bir Amerikan fabrikasında bilanço çalışmasını yürüten uzmanlar, fabrika yöneticisinin aldığı ücretin yüksek olması sebebi ile yapılan çalışmayı izleme kararı almışlar.

Her gün habersiz olarak fabrikaya gidip, müdürü izlemişler. Yönetici, elinde kahve ve ağzında purosu ile bomboş duran masasında oturup uzmanlarla sohbetini yapmış. Ve bu esnada birkaç telefon görüşmesinin dışında meşguliyeti olmamış.

Uzmanlar bu durumu yönetim kuruluna ‘Yönetici ile geçirdikleri zaman içinde hiçbir iş yapmadığını, aldığı ücretin gereksiz olduğunu, bu ücretin çok aşağısında bir rakam ile çalışabileceğini’ rapor etmeleri üzerine yönetici bu düşüşü kabul etmeyip istifa etmiştir.

Belirlenen yeni ücreti kabul edenlerin arasından yeni bir yönetici seçilerek iş devri yapılmış. Uzmanlar yeni yöneticiyi ziyarete gittiklerinde ter içinde bir telefon ile bir evraklar ile uğraştıklarını görmüşler. Doğru düzgün konuşma şansları bile olmamış, yeni yöneticinin meşguliyetinden. ‘’ Canla başla çalışan bir yönetici olduğu sürece işlerin düzelmemesi için sebep yoktur, zamanla bekleyelim demişler. ‘’

Ancak geçen 1 yıllık süreç içinde yeni yönetici işleri yetiştiremediği gibi her yıl kar yapan fabrika zarar ile kapatmıştır. Uzmanlar bu durumun karşısında ki şaşkınlık ile yeniden incelemeye girmişler. Fabrikayı dolaşırken yöneticiyi odasında görememişler. Üretim sahasında kollarını sıvamış, makine tamiri ile uğraşırken ustabaşı ve işçiler de yanında onu izliyormuş.

Ve ustabaşı ile yaptıkları görüşmede ‘’Eski yöneticimiz ayrıntı ile uğraşmaz, geleceğe dair planlar yapar, işleri bize bırakırdı. Çözemediğimiz problemler karşısında kendisine başvururduk ve sorunumuzu çözerdi. Purosunu içer, bizimle şakalaşır ve hep gülümserdi. Yeni yöneticimizde dürüst, hatta eskisinden daha çalışkan, iyi niyetli. Ama bize güvenmediği için her işin onunla yapılmasını istiyor. Yani ustabaşı o oluyor, bizde boşta kalıyoruz. Bu yüzden de yöneticinin koltuğu boş kalıyor‘’. yorumunu almışlar.

Bunun üzerine eski yönetici %50 zam ile tekrar görevi başına davet edilmiş.

“Arkadan önderlik edin. Bırakın diğerleri önde olduklarını sansınlar.”
Nelson Mandela

Nüvit Osmay’ın İnsan Mühendisliği kitabında geçen bu hikaye ile yöneticinin liderlik özelliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Yıllardır tartışılan; Lider misin? – Yönetici mi? algısında  “Lider Yöneticiler” felsefesi ile yaklaşmayı tercih ediyorum. Düzenlediğim eğitimler sonunda aldığım geri bildirimlerde özellikle title karşılığı yönetici olanlar “Neden liderlik yapalım ki? Takım liderleri ve ekip liderleri bunu sağlıyorlar.’ yorumlarını iletiyorlar.

Eğitime katılanlara verdiğim iyi yönetici reçetesinin 10 maddesini sizlerle de paylaşıyorum. Eğer sizde iyi bir yönetici ve etkin lider olmak istiyorsanız, ya da size liderlik yapanları değerlendirmek istiyorsanız, kağıt kaleminizi hazırlayın.

  1. Liderliği sizlere verilen bir unvanın dışında tutmalısınız. Çalışma metabolizmasını güçlendiren en önemli vitamindir liderlik. Eğer bu ilacı düzenli kullanırsanız yöneticiliğiniz de güçlenecektir.
  2. İşinizi bir mühendis gibi düşünüp, yönetin.
  3. Tartışmaların kişiler üzerinde değil, iş ve fikirler üzerinde olmasını sağlamalısınız.
  4. Çalışma ekibinize gerektiğinde kalkan olmalısınız.
  5. Cesaretli olmalı ve denetimi elinizde tutmalısınız.
  6. İyi bir dinleyici olun. Ekibiniz ile birebir görüşmeler yapın, işler ve yaşamları ile ilgili sorular sorun ve onları dikkatli dinleyin.
  7. Toplantılar için çalışanlarınızın dinlenme ve özel zamanlarından çalmayınız.
  8. Özeleştiri yapın ama eleştirel yaklaşımdan uzak durun.
  9. Sürekli gelişimi benimsemeli eğitimlere, seminerlere katılmalı ve profesyonellerden destek almalısınız.
  10. Yiyecekleriniz gibi kişiliğinizi ve karakterinizi de organikleştirmelisiniz.

Sevgilerimle,
Ender ERMİŞ

“Başkalarını yönetmek isteyen insan, her şeyden önce kendisinin ustası olmalıdır.”
Robert Burton