İş ararken kaçınılması gereken 5 sosyal medya hatası

İş ararken kaçınılması gereken 5 sosyal medya hatası

109
0
PAYLAŞ

Seviyoruz sosyal medyayı. Arkadaşlarımızın yaş günlerini 12:01 de ilk kutlayan oluyoruz, öpücükler, sevgiler yolluyoruz, fotoğraf, özlü söz, makale derken paylaşıyoruz da paylaşıyoruz. Sonra gelsin beğeniler, el sallamalı, alkışlı yorumlar. Buraya kadar her şey güzel. Ben şahsen isteyen herkesin sosyal medyayı istediği gibi kullanmasından yanayım.

Bazı arkadaşlarınızın bildirimleri hoşunuza gitmiyor mu? Sizi rahatsız mı ediyor? Bildirimleri kapatırsınız, olmadı görmezden gelirsiniz. Ancak  sosyal medya daha ciddi konular örneğin yeni bir iş arama söz konusu olduğunda daha dikkatli olmak gerekiyor.

Bugün birçok işveren iş başvurularını değerlendirirken işe başvuran adayların uygunluğunu internet araştırmasından da faydalanıyor ve detaylarda sosyal hayat ve değerler gibi konularda, adayın kişiliği ile ilgili ipuçları arıyorlar. Bu yüzden kaçınmamız gereken hatalar var.

İşte dikkat etmeniz gereken beş hata:  

 

1.     PROFİLİNİZ YABANCILARA AÇIK TUTMAK

Eğer profiliniz sadece arkadaşlarınıza değil herkese açık durumdaysa iz peşindeki işverenlere açık demektir. Özel bilgileriniz, ya da yorumlarınız herkese açık olmasın, yanlış anlaşılmalar ya da önyargılar oluşmasın istiyorsanız profilleriniz arkadaşlarınız hariç herkese kapalı olmalı.

 

2.     PROFESYONEL OLMAYAN PROFİL FOTOĞRAFLARI

Bir işveren arkadaş listenizde olmasa da profil resminizi görebilir. İlla ki ciddi pasaport için çekilmiş bir fotoğraf tadında olması gerekmiyor tabi ama yarı baygın akşamdan kalma bir fotoğraf da ilk imaj açısından iyi bir fikir olmasa gerek.

 

3.     ARKADAŞLARIN PROFESYONEL OLMAYAN YORUMLARI

Siz sadece bir iş yerinden belli bir tarihte ayrıldığınız bilgisini paylaşmış olabilirsiniz.  Ancak yazının altındaki yorumlar da sizin için iyi bir referans olmayabilir. Düşünsenize bir arkadaşınızın “İyi olmuş kardeşim zaten hiç kurumsal bir ortam değil demiyor muydun, çok ararlar seni” gibi başlayıp daha da karşı tarafı gücendirici yerlere varacak yorumlar yazılabilir. Duvarınızı kapalı tutmak, ya da gelen yorumları duruma göre kaldırmak gerekebilir.  

 

4.     GERÇEK İSİM KULLANMAMAK YA DA EKSİK İSİM YAZMAK

Aynı isimde bir çok kişinin sosyal medya hesabı olabilir. Sizin imajınıza zarar verebilecek profil görüntüleriyle karıştırılmaması için isminizi varsa ikinci isim ve soyadınızı açık bir şekilde paylaşmakta fayda var.

 

5.     OLUMSUZ YORUM VE ŞİKAYETLERDE BULUNMAK

İşvereniniz ya da iş arkadaşlarınız için olumsuz ifadeler kullanmak, şikayet etmek sizin uyumsuz ve sorun yaratan bir kişi olarak görünmenize yol açabilir. “Eyvah gene işe geç kaldım, mesai bitimine son beş dakika” gibi paylaşımlar o an samimi gelebilir ve arkadaşlarınızla paylaşmak size iyi gelebilir ama ileride size nasıl bir çalışan görüntüsü verir bir düşünün.

Yine de bu sosyal medyada yer almayın anlamına gelmiyor. Her gün sayılamayacak kadar çok paylaşımda bulunmak, her adımınızı görülür hale getirmek, hesaplarınızı gözetleyen kişiler için ne kadar olumsuz bir veriyse de bu iletişim kaynaklarından hiç birini kullanmıyor olmak da günümüzde şüphe ile karşılanabilir.