İntihar etmeyi düşünen var mı?

İntihar etmeyi düşünen var mı?

263
0
PAYLAŞ

“Bugün papaz olmak istemediğimi söylediğim halde bağırta bağırta saçlarımı kazıdılar…

Hele tıraştan sonra başıma damla damla soğuk su akıttıkları zaman ne hale geldiğimi anlatamam. Böyle şövalye geleneği hiç duymamıştım. Ne geleneği, düpedüz işkence bu! Çıldıracak gibi oldum; beni zor tuttular. 

Benden önce gelen krallara çok kızdım: Neden böyle vahşi bir geleneği kaldırmamışlar! Tahta çıktığım ilk gün, bu ahmakça ve zalimce geleneği yasaklayacağım. Yoksa, bu kralın değil de engizisyonun işi mi? Öyle ise, baş vezir de kilisenin adamı!.. İyi ama baş vezir de olsa, bir krala ne cesaretle işkence yapabilir? Mutlaka bu işte Fransa’nın parmağı var. Bizim eski şube müdürü de Fransa hesabına çalışan bir casus olmalı… Beni yok etmeyi kafasına koymuş bir kere… İngiltere’yi de unutmamalı! İngiliz büyük siyasetçi, fettan bir entrikacıdır… Her taşın altından çıkar. Boşuna dememişler: “İngiliz enfiye çekince, Fransız hapşırır.” diye.
Ayın Yirmi beşi
Zalim engizisyoncu bugün yine geldi. Ayak seslerini duyunca sandalyenin altına saklandım. Beni göremeyince seslendi:
— Popriçev, neredesin?
Ses çıkarmadım. Tekrar bağırdı:
— Aksenti Ivanoviç! Yedinci dereceden memur, soylu kişi!
Cevap alamayınca, bu defa:
— İspanya Kralı Sekizinci Ferdinand! Diye bağırdı.
Cevap verecek oldum; ama hemen vazgeçtim: “Yağma yok!” dedim içimden, “yine başıma soğuk su damlatırsın…”

Hepimiz biliriz Gogol’un “Bir Delinin Hatıra Defteri” adındaki yapıtını (1), kimimiz tiyatrosunu da izlemişizdir. İnsan beyni karıştığında ne çıkmazlar ürettiğinin göstergesidir bir anlamda. Görkem Kızıldağ, “İNTİHARSIZLIK”LA (2) o gri hücrelerin arasındaki yolculukta bir adım daha ilerlemiş. Eğlenceli bir yolculuk ama ben gülmedim, düşündüm. İntihar planları içindeyken daha mı sıkı sarılıyoruz yaşama, hayatın anlamı daha mı büyüyor? Yoksa neden kendi intiharını baltalasın insan? Lüks bir araç olmazsa intihar aracı, Azrail küser mi? Peki o yaşamı çıkmaza sokan saçma sapan geleneksel değerlerimiz:

“Fakat gencin ailesinin dini inançları beraber olmalarına engeldi. Gencin ailesine göre tırnak törpülemek büyük günahtı ve Lahten törpüsüz yaşayamazdı.”

İntiharsızlık’tan bir alıntı.

Yeni teknik arayışları cesaret ister, o cesareti paylaşmak apayrı bir yüreklilik. Yeni tekniği için GÖRKEM KIZILDAĞ’I; yayımcılık anlayışı için SOLA YAYINCILIK’I içtenlikle kutluyorum.

Suna Güler

1) Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol, Varlık Yayınları

2) İntiharsızlık, Görkem Kızıldağ, Sola Yayınları