İnternet Çağı Hastalığı “Siberkondria”

İnternet Çağı Hastalığı “Siberkondria”

207
0
PAYLAŞ

İnternetten yaptıkları araştırma sonucu ciddi rahatsızlıklarının olduğunu düşünen siberkondria hastalarının, depresyona girme riskiyle karşı karşıya oldukları bildirildi.

Araştırmalarda insanların neredeyse üçte birinin, sağlıkla ilgili konularda internette arama yaptıkları ortaya çıkti. Bu durumun son dönemde daha da yaygınlaştığı ve internetten sürekli hastalık araştıran siberkondria vakalarına sıkça rastlandığı belirlendi.

KENDİLERİNE TEŞHİS KOYUYORLAR

Siberkondria hastalarının, basit ağrı, sivilce, küçük şişlik, kızarıklıklarla ilgili internette yaptıkları aramada, çıkan haber ve yorumlarla kendilerine teşhis koydukları ,vakitlerinin büyük kısmını internette hastalık araştırarak geçirdikleri tespit edildi. Baş ağrısıyla beyin tümörü, çarpıntıyla kalp hastalığı, ateşle ağır bulaşıcı hastalıklarının olduğu korkusuyla panik olan siberkondrialılar kanser, beyin tümörü, AİDS olduklarına kesin gözüyle bakıyorlar.

DOKTORLARA İNANMIYORLAR

Bu tür hastaların doktorlara başvurduklarında zaten pek çok hastalığı ve belirtilerini araştırmış olduklarının görüldüğü ve doktorlarını hasta olduklarına ikna etmeye çalışan kişilerin tetkiklere güvenmediğini, çeşitli tedavi yollarını denediklerini ortaya çıktı.

Belirtileri, forum sitelerindeki yorumları, laboratuvar sonuçlarını, tüm tedavi biçimlerini bıkmadan araştıran bu kişiler, hastalık hastası olarak kabul ediliyor.

HEKİME BAŞVURMALILAR

Yetkililer, bu kişilerin günlük hayattan koptuğunu ve yaşamdan zevk alamaz hale geldikleri bir hastalık belirtisi aramanın bırakılıp psikiyatri hekimine başvurulması gerektiği uyarısında bulundu.

Kaynak: AA