Hiçbir şey değişmez, biz değişiriz…

Hiçbir şey değişmez, biz değişiriz…

241
0
PAYLAŞ

“İnsanlar değişmezler”

“Kimse değişmez”

Siz ne düşünüyorsunuz? Bunlar ve benzerleri gibi, ne zaman ve nereden edindiğimizi bile unutup içselleştirdiğimiz inanç kalıplarımız var hepimizin. Pozitif ve bizi güçlendirici olanların yanında bu gibi negatif, güçsüzleştirici olanlara da sahibiz. Genellikle yaşadığımız bir deneyimi tanıdık hale getirip kendimizi bilindik algı dünyamızda emniyette tutmak için kullanırız onları. Çünkü, emin olmamak ve bilinmeyenden acı çekebileceğimiz korkusuyla bu gibi inançlara yanlış bile olsalar tutunuruz.

Öyle ki, bazen yaşadığımız bir olay negatif inancımıza taban tabana zıt bile olsa onu dahi söz konusu negatif inancı destekleyecek biçimde yorumlama becerisine sahibiz! Negatif inanç kalıpları böylesine tuzaklardır. Onların yıkıcı güçleri, eyleme geçme yeteneğimizi yok edip kişisel gücümüzü elimizden alarak bizi zayıflatmalarıdır. Sıkı sıkı tutunduğumuz bu kalıplarla kendimizi emniyette zannederken, aslında bizi güçsüzleştirdiklerini, deneyimlerimizi fakirleştirdiklerini, hayatlarımızı kısıtlayıp bizi esir aldıklarını göremeyiz.

Bazen niye orada olduğunu bilmediğiniz mutsuz bir bulutun tepenizde sizinle dolaştığını hissedersiniz. Çünkü, özgürlük en önemli değerlerinizden biridir mesela. Fakat nasıl yaşıyor olursanız olun bir türlü özgür hissedemiyorsunuzdur.  Buna sebep olan, negatif inanç kalıplarınızın, yarattığı çatışma ile sizi içsel olarak tutsak ediyor olmasıdır. Zihninizin yarattığı korku ve güçsüzlükten kaçınmak için emin olma güvenliğine saklanırken tutunduğunuz negatif inanç kalıplarınızla kendinizi kalbinize hapsetmenizin bedeli çok değer verdiğiniz özgürlüğünüzü kaybetmek olur. Oysa hayattaki en gerçek güvenlik duygusu her gün kendimizi bir yönde iyileştirdiğimizi bilmekten gelir. O halde problemden korunmaya çalışmanın kendisi bir problem olduğunda, sorun kendinize; sahip olduğunuz bir inanç kalıbını değiştirirseniz ne olur? Bunu cevaplarken ne hissettiğinize bakarsanız, onlara neden tutunduğunuzu da anlarsınız. Sonra bakın bakalım kafesten çıkınca neler oluyor?

Kendinize söylediğiniz kelimeleri, inanç ve metaforları dikkatli dinleyin. Onlar davranışlarınızı şekillendiriyor. Dolayısıyla kaderinizi de. En güzel farkındalık egzersizi, inanç kalıplarımızı keşfetmek ve onları sorgulamak. Özgürlüğün, başarının ve sevginin yolu buradan geçiyor.

Bilgeye sormuşlar: En çok kimi seviyorsun?

“Terzimi. Çünkü sadece o her seferinde yeniden ölçümü alıyor” demiş.

Description: Dikiş için ölçü nasıl alınır? - UZMANTV

İçinde her an yaratım taşıyan koca evrende gezegen ve gök taşlarından, atom altı parçacıklara kadar her şey devinim halinde. Bazen bir reklam panosundaki slogan insanın içindeki öyle bir taşı yerinden oynatır ki, o farkındalıkla artık aynı kişi değildir. Küçük aslında çok büyüktür. 

İnsanlar değişirler. Siz de değişirsiniz. Negatif inanç kalıplarınızı sorgulayın. Yeni sizi seveceksiniz. Başkalarını da… 

 “Hiçbir şey değişmez, biz değişiriz.” – Henry David Thoreau 

Can TUNA