İnsan Odaklı Çalışma Sistemi

İnsan Odaklı Çalışma Sistemi

297
0
PAYLAŞ

Dünyada 1920’li yıllarda Henry Ford’un My Life and Work kitabında geçen yönetim sistemi olan Toplam Kalite Yönetimi ülkemizde 2000’li yılların başında iş dünyasında söz sahibi olmaya başlamıştır.

İkinci Dünya savaşı sonrasında yeniden ayağa kalkmaya çalışan Japonya, bu sistemi kullanarak üretime dayalı güvenirliliğini tazelemiştir.

Yönetime dayalı bu sisteme geçiş yapan kurumsal firmalar maalesef sistemi oldukça yanlış yorumlayıp, büyüme ve kâr odaklı kullanmışlardır. Her işletme için çalıştığı sektöre bağlı olarak uygulamada farklılık gösteren bu sistemde insan, süreç, müşteri memnuniyeti ve gelişim en önemli değerlerdir.

Bu sürecin işleyişinde yapılan işin kalitesi, üretimi, sürekliliği ve memnuniyeti baz alınır. Bunları tescillemek adına birçok kalite ve belgelendirme aşamalarından geçen firmaların markalaşma ile beraber unuttuğu şey ise çalışanlarıdır.

“Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.”
F.W. Nietzsche

Çalışanlarına yatırım yapmadan kurulan hiçbir sistem bence kaliteyi kapsamamaktadır. Üretilen ürünün, hizmetin vb. şeylerin faydası ve verimliliğinin gücü kadar emeğin gücü de önemlidir. Müşteri ve kalite odaklı bir işletmenin bunları sağlayan organına gerekli yatırımı yapmaması ise oldukça ilginç durumdadır.

İnsan Odaklı Çalışma Sistemi sadece müşterileri, ileri de müşteri potansiyeli olanları değil çalışanları da kapsamaktadır. Müşteri Memnuniyetini sağlayacak tek güç ise yine çalışanlardır. Şirket misyon ve vizyon sloganlarını büyük puntolar ile yazmak yeterli değildir. Bu sloganları içselleştiremeyen çalışanlar, sistemin koşmadan düşmesine sebep olacaktır.

Kurum içi eğitimler, iş tanımlamaları, yetki devri, iş akış şemaları, hiyerarşik şemalar yerine özgün bir sistemde çalışanlarınıza değer vererek, onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlamalısınız.

Asgari ücret değil de azami ücrete dayalı ücret politikası uygulansa sanırım şirket değerleri de oldukça farklılık gösterecektir. İnsanı değer odağına alan bir yönetim sisteminde müşteri memnuniyeti, kâr odaklılık, düşük maliyet vb. istediğiniz tüm değerler gerçekleşmeye açıktır.

Günümüzde hizmet sunduğunuz sektör, rakipleriniz, müşteri portföyünüz hatta insan ilişkileriniz bile değişiklik gösterirken çalışanlarınıza karşı tutum ve yaklaşımlarınızın değişmemesini nasıl açıklayabilirsiniz.

Her sabah uyandığınızda vücudunuz bile farklı reaksiyonlar verip, motivasyonunuz iniş çıkışlı bir parametre gösterirken hâlâ çalışanlarınıza ve en önemlisi markanıza eğitim, gelişim ve değişimi maliyet mi görüyorsunuz?

Başarı ve buna bağlı kazançlar değişen ve sürekli yenilenen global çağa ayak uydurabilen, gelecek için çalışanlarına ve markasına yatırım yapanlar oldukça keyifli ve bir o kadar da kolay olacaktır.

Sonra toplam kalite yönetimi, müşteri odaklı çalışma, iş sürekliliği yönetim sistemi vb. adı her ne ise size uygun en kolay modeli kullanabilirsiniz.

“İnsan olduğunuzu hatırlayın. Geriye kalan her şeyi unutsanız da olur.”
Bertrand Russell

Ender Ermiş
Yönetici Koçu
Carpediem Coaching Solutions