Inovasyonlar Kimin Tekelinde?

Inovasyonlar Kimin Tekelinde?

295
1
PAYLAŞ

Şirketimdeki yarı yıl değerlendirmesinde yöneticimin benden beklentisi ‘Müşteri deneyimini arttırabilmek için neler innove edebilirsin ?’ oldu. İlk tepkim, ‘inovasyonları dahiler araba garajlarında gerçekleştirir. Ben de bir dahi olmadığıma göre üzerinde düşünmeme gerek yok’ oldu. Daha sonra okuduğum bir kitap bu bakış açımı tamamen değiştirdi. Rowan Gibson’un Sola yayınlarından çıkan Inovasyonun 4 Merceği, (The Four Lenses of Inovation- A Power Tool for Creative Thinking) kitabını okuduktan sonra inovasyonun kimsenin tekelinde olmadığını aslında hepimizin birer innovatör olabileceğini keşfettim.

Nasıl mı?

Rönesans döneminden başlayarak günümüz fikirlerinin hemen hepsinde uygulanan bu bakış açısında inovasyonun bir süreç olduğu açıklanıyor. Düşünmemizi temelden değiştiren bir farkındalık anı yaşatan buluşlar yani içgörüler bir anda değil zamana yayılan bir süreç sonrasında gerçekleşiyor.

Bir kaç inovasyon örneği:

Dyson torbasız elektrik süpürgesi, Curves-sadece kadınlara özel fitness salonu, Apple, Google, Dell, Amazon, Netflix, Ikea, Beats by dre, Tesla, evlere servis, sağlıklı gıda zinciri, Uber ve daha niceleri.

Hepsi de bir sorunu çözmek için yola çıkmış, bir ihtiyacı karşılayan yaratıcı fikirler.

Inovasyonun 4 Merceği :

  • Ortodoksileri sorgulamak:

Sorgulayan, farklı düşününen , hep nedenini merak eden bir bakış açısı yakalamak .Inovasyon için ,kalıplaşmış düşünce paternlerin dışına çıkmak, kutunun dışında düşünmek gerekiyor. Çoğu zaman innovatörler bazen çılgın, bazen deli olarak tanımlanır. SpaceX kurucusu Elon Musk bir çok insana göre çılgın. Hayal ettiklerinin bir kısmı gerçekleşecek bir kısmı belki hiç bir zaman olmayacak ama yarattığı bakış açısı ile insanlığa katkısı şu an bile çok büyük.

  • Trendlerin Dizginlerini Ele Almak

Yeni eğilimleri,tercihleri anlamak ve fırsatları yakalayarak geleceği şekillendirmek. Uber şirketi, taksi hizmeti sunduğunda çoğu müşteri böyle bir servisi hayal bile etmemişti. Şirket, servisteki aksaklıkları farkedip, müşterilerin ihtiyacını yeniden şekillendirdi.

  • Kaynakları Kullanmak :

Aklınızda yeni bir fikir var, bu fikri hayata geçirmek için kullanacağınız kaynaklar ne olacaktır? Çoğu inovatör, olmayanı oldurmak için bıkmadan, usanmadan farklı yolları deneyerek ilerlemektedir. Şu anda Google kendi araştırmalarının yanı sıra bir çok fikri kendi bünyesine katarak büyümeye devam ediyor.

  • İhtiyaçları Anlamak

Bir soruna odaklanmak ve çözmek, müşteri ne isteri bilmek çok önemlidir. Fakat yalnız müşteri ne istere odaklanan firmalar kalıcık konusunda sıkıntı yaşayabilirler amaç oyun kurucu olmak, müşteri ne isterin ötesine geçip yeni ihtiyaçları belirlemek gerekir.

Henry Ford’un “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim” sözü , müşterilerinin sesini dinlemekten daha fazlasının yapılması gerektiğini desteklemektedir.

Apple, herkesin elinin altında kişiselleştirmiş bilgisayar ihtiyacını belirlemeseydi bugün telefon dışında bir çok fonksiyonu bulunan hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefonlarımız olmayabilirdi.

Şirketlerde çalışma düzenine, innovasyonu yerleştirebilmek için sorulacak sorular şu şekilde olmalı

  • Şirketimde eleştirisel bakış açısı var mı? Çalışanlar iş yapış şekillerini sorguluyor mu?
  • Piyasadaki trendleri, gelişmeleri takip edebiliyor muyuz? Dış bakış açısı içeri nasıl aktarılıyor?
  • Işlerimin yapılış şeklini radikal olarak değiştirmek için kaynaklarımız nelerdir?
  • Müşterilerimizin ihtiyacını, ne istediğini anlayıp onların hayal bile etmediği yenilikleri ortaya çıkarabiliyor muyuz?

Bana yazının başında sorulan soruya gelirsek, bir yandan bakış açımı değiştirmeye çalışıyorum bir yandan da aklıma gelen fikirleri listelediğim not defterim ile birlikte geziyorum.

Siz de inovatör olmaya hazır mısınız?

Didem Muradi