Ilişkinin Güneşi Ne Zaman Tutulur?

Ilişkinin Güneşi Ne Zaman Tutulur?

149
0
PAYLAŞ

Hayatımızın her anı, ilişkilerimizin güneş tutulmaları ile dolu aslında. İki insan arasına giren başka bir insan,başka bir heves, başka bir hırs, başka bir inanç olduğunda başlar tutulma. İçinize düşen gölgeyi ilk anda göremeseniz de, soğukluğunu hissedersiniz . Çıplak gözle bakmaya cesaret edemeseniz de, ışığın azaldığını fark edersiniz. 

Çocukken kaç kişi gerçekten sevebilir kardeşini? Anne ile arasına girmiş bir engel gibi görüp içinde hissetmeden gölgesini. İlk gençlikte kaygılar, korkular girmez mi annemizle aramıza?” İstedikleri gibi olamadığım için artık beni sevmiyorlar” inancı soğutmaz mı içimizi? İlk bakışta aşık olup da acı çeken ne çok insan vardır hayatta. Herşeyi 3-5 numara büyük gösteren o numaralı gözlüklerle etrafa bakıp, kendisini küçücük hissettiği o yıllarda. Sonra ahlakın, inançların, toplumun kurallarının perdesi gözlerimizin önüne çekildiğinde , herşeyi onların arkasından görmeye çalışırız ya. Aman içeri güneş sızmasın, dışardan bakanlar bizi çıplak görmesin endişeleri ile… Kaç kişi patronunun gözünün içine bakarak konuşabilir mesela ? Başlar hep eğik, gözler hep yerdedir toplantılarda…

İki insan birbirinin gözünün içine bakıp da o derinlikte korkusuzca kaybolduğunda başlar gerçek ilişki. O boyuta ulaştığında, artık ne sözlerin anlamı vardır, ne davranışların etkisi, ne de inançların gölgesi . Gönülden gönüle bir akış, bir anlayış, bir kavrayıştır artık yaşanan. Annenin çocuğunu emzirirken gözünün içine bakması, onun yüreğine akması gibi, doyurucu ve tatmin edici bir sevgidir sadece hissedilen.

İki tarafın da gözünde perdeler olmadan, araya numaralı gözlükler koymadan, beyinde çeşit çeşit senaryolar yazmadan paylaşılan bir anlık bakış bile, iki kalbi kolayca bağlayabilir birbirine. O kadar çıplak bir bakıştır ki O, alışık olmayanı üşütür içten içe.

Başka birine öyle aracısız, öyle tarafsız, öyle inançlarınızdan arınmış bakabilir misiniz sizce? O kadar kolay mıdır sımsıkı sarıldığınız doğrularınızı bırakmak ? Yaşadıklarınızın beyninize kazıdığı anılarla savaşmak? Bencilce isteklerinizin zincirlerini koparmak? Gözünüzdeki gözlükleri çıkarıp, perdelerinizi sonuna kadar açıp, dinlediğiniz tüm hikayeleri unutarak bakmak kolay mıdır bir insanın gözünün içine ?

Kolay olsaydı o kadar, hepimiz cennete çoktan varmıştık bence. Şimdi gözlüklerinizi çıkarıp, çıplak gözle bakmayı deneyin isterseniz ilişkilerinize. Arada tutulma varsa, kör olacağınızı bile bile..

Yaşam Koçluğu Eğitimleri ve Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Çocuğunuzun hangi meslekte mutlu olacağı belirlenebiliyor