İLİŞKİLERDE FEDAKARLIK VE DENGE

İLİŞKİLERDE FEDAKARLIK VE DENGE

177
0
PAYLAŞ

Fedakârlık, Arapça feda ve Farsça kâr kelimelerinin birleşmesinden oluşan bir kavram. Eş anlamlısı özveri.

Fedakar kelimesi Türkçe içerisinde de en anlamlı sözcüklerden biridir.

TDK (Türk Dil Kurumu) açısından fedakarlık etmek , ‘Özellikle bir kişinin kendi iyiliğini bir kenara bırakmak suretiyle başkasına yaptığı iyilik’ olarak nitelenmektedir. Çıkar gözetmeksizin hiçbir karşılık beklemeden her şeyiyle yardım etmek olarak da anlatmak mümkün.

Burada altı çizilmesi gereken nokta kendi istek ve çıkarından vazgeçmek!

Bugün her ne kadar büyük fedakârlıklardan kendimizi sakınmaya çalışsak da fedakârlık olmadan bir ilişkinin tam rayında ilerleyemeyeceği de aşikâr. Aşk ve sevgi emek kadar fedakârlık da istiyor tabiki karşılıklı. Sizin hiç fedakarlık yaptığınız fakat karşılığını alamadığınız ilişkiniz oldu mu? Peki bu ilişkiniz ne kadar sağlıklı,ve ömrü ne kadar hiç düşündünüz mü?

Tüm ilişkisi boyunca veren pozisyonunda olan bir kadın veya erkek, fedakârlıklarını aslında sevgilisini yanında tutmak için yaptığını fark ettiğinde, kendine yaptığı haksızlığı ve kayıp zamanı gördüğünde utanıyor. Ve zaman geçip analiz edebildiğinde ‘ben ne yaptım‘ diye hayıflanıyor.

Peki gerçek fedakarlık ne?

Haklı olarak merak ediyoruz. Fedakarlık; bizim unuttuğumuz ama karşımızdakinin hep minnetle hatırladığı davranışlarımızdır bence.

Elbette kişiden kişiye önem verdiği değerler sıralamasına ya da sevgi diline göre değişir fedakarlığın ne olduğu.

Gary Chapman’a göre 5 sevgi dili vardır.

Peki hangileri bunlar;

1-Onay Sözleri: Birincil sevgi dili onay sözleri olan kişiler, sözlü iltifatlar veya takdir sözleri duyarak sevildiklerini hissederler.

2-Nitelikli Beraberlik: Birincil sevgi dili nitelikli beraberlik olanlar için öncelik birlikteliktir. Bu, birlikte bir şeyler yapıyoruz ve o anda tüm dikkatimizi bir partnerimize veriyoruz demektir.

3-Armağan Alma: Bu kişilere göre armağanlar sevginin görsel sembolleridir.

4-Hizmet Davranışları: Birincil sevgi dili hizmet davranışı olanlar, eşinin yapmasından hoşlandığı şeyleri yaparlar. Ona hizmet ederek onu memnun etmeye, onun için bir şeyler yaparak ona

5-Fiziksel Temas: Fiziksel temas, evlilikteki sevgiyi iletmek için güçlü bir araçtır. Elele tutuşma, öpüşme, sarılma ve cinsel ilişki bir kişinin eşine olan sevgisini iletmesinin yollarıdır.

Benim için ilkokula giderken bize alıç meyvesinden kolye yapıp dağıtan, okul çıkışında bizi ata bindirip gezdiren dede. İşte o benim sevgi dillerime göre fedakarlık mesela. Belki de ayakları ağrımasına rağmen seviyorsunuz diye geleceğiniz zaman ayakta kalıp size sarma saran anneniz! Veya en sevdiği takımın maçı varken sırf sizi kırmamak için romantik film izleyen erkek sevgili, belki de tam tersi sizin oynadığınız playstation oyunlarına dişlerini sıkarak da olsa çileden çıkmamayı başaran bayan partner 🙂

Boyunuz yetmediği için bir türlü takamadığınız aynayı takmanıza yardım eden abiniz, komşunuz. Mesela çikolatalı sevmesine rağmen siz seviyorsunuz diye size çilekli pasta alıp, birde üstüne bunu oturup sizinle yemeyi seçen sevgili.

Peki ilişkinin sürmesi neye bağlıdır?

Bazen kadının da çikolatalı pasta alıp sevgilisi için onu birlikte yemesine… Yani fedakarlıktaki DENGEYE…

Dengede ve aşkla kalın…

Nilüfer GÖK