İletişim becerilerini geliştiren aktiviteler

İletişim becerilerini geliştiren aktiviteler

41
0
PAYLAŞ

İletişim becerilerinizi güçlendirmek istiyor ancak önerilerdense biraz daha somut ve uygulamalı egzersizler arıyorsanız yazının devamında hem kendinizi daha sağlıklı yollarla ifade etme hem de karşı taraftan iletilen mesajları çok daha iyi alma becerilerinizi kısa sürede geliştirecek egzersiz ve uygulama önerilerimize göz atabilirsiniz. Öğrenirken eğlenecek olmanız da cabası!

Parçalanmış kartlar 

Kalabalık gruplarda iletişim becerilerini güçlendirmeyi, empati ve etkili dinleme gibi iletişim becerilerini geliştirmeyi ve müzakere becerilerini artırmayı amaçlayan bu muhteşem oyun için iki kişilik en az üç takım olması gerekiyor. Ayrıca her bir katılımcının 4-6 kart alabileceği kadar sayıda da iskambil kağıdınız olmalı.

Katılımcıları üç ya da dört kişilik takımlara ayırın. Az sayıda katılımcı varsa, iki kişilik gruplara da bölünebilirsiniz. En az üç takım olması yeterli.

Her bir iskambil kağıdını çapraz olarak ikiye, sonra bu iki parçayı da tekrar çapraz olarak ikiye kesin, böylece her kart için dört üçgen parçanız olacak.

Tüm parçaları bir araya getirerek karıştırın ve tüm parçaları kaç adet takım varsa o kadar zarfa eşit sayıda bölüştürün. Her takıma bir zarf verin.

Her takıma kendi parçalarını görmek, kartlarının bütün olması için gerekli olan eksik parçaları belirlemek ve bir pazarlık stratejisi geliştirmek için üç dakika verin.

Üç dakika sonra, takımların eksik kalan parçaları diğer takımlardan toplaması için pazarlığa başlamasını sağlayın. Katılımcılar kendi başlarına ya da kendi takımlarıyla toplu olarak takas yapabilirler. Takımlara takas yapmaları için sekiz dakika verin.

Süre dolduğunda, her takımın tamamladığı kartları sayın. Hangi takım en çok karta sahipse, turu kazanır. Sonrasında ise farkındalık egzersizi olarak aşağıdaki sorular üstünden süreci tartışabilirsiniz:

Eksik olan parçaları almak konusunda karşı tarafı ikna etmek için hangi stratejiler işe yaradı, hangileri yaramadı?

Daha iyi ne yapılabilirdi?

Aktif dinleme ya da empati gibi başka hangi iletişim becerilerini kullanmanız gerekti?

Dinle ve çiz

Bu oyun, yoğun şekilde odaklanma ve katılımcıların aktif dinlemesini gerektirdiği için oynaması kolay olsa da kazanması da bir o kadar zorlayıcı olabilecek bir iletişim aktivitesi.

Her katılımcıya A4 boyutunda kağıt ve bir kalem verin ve her seferinde bir sözlü talimat paylaşarak bir nesneyi çizmelerini isteyeceğinizi söyleyin.

Şöyle bir örnek yönlendirme metni üzerinden çizilebilecek diğer nesneleri zihninizde canlandırabilirsiniz:

Tüm kenarları 5 cm olan bir kare çizin.

Merkezi karenin tam ortasında kalacak şekilde, çizmiş olduğunuz karenin içine bir de daire çizin.

Daireyi 4 eşit parçaya bölerek, 2 çizgiyi kesiştirin.

Egzersiz devam ettikçe giderek daha da zorlaşacak. Atılan herhangi bir yanlış adım, verdiğiniz her talimatın yanlış yorumlandığı ya da yanlış uygulandığı anlamına gelebilir. Katılımcıların, doğru şeyi çizebilmek için verilen talimatları dikkatlice dinlemeleri gerekecektir. Tüm talimatlar okunduktan sonra çizimleri karşılaştırın ve kimin kazandığına karar verin.

Örümcek ağı, ağaç, basketbol topu, çiçek, koltuk, masa, televizyon gibi etrafınızda bulunan her objeyi bu tarz talimatlarla baştan sona çizdirebilirsiniz. Dikkatle ve odaklanarak dinleyen kazansın!

İletişim Origamisi

Bu egzersiz, aynı bilgiler verilse bile, hepimizin bir şeyleri farklı şekilde duyduğunu ve yorumladığını anlamasına yardımcı olacak, harika bir alıştırma. Japon kağıt katlama sanatı origamiden ilham alan bu harika oyunu, evde kolaylıkla oynayabilirsiniz.

Her katılımcıya A4 boyutunda bir sayfa verin ve katılımcılara, kağıt parçalarından nasıl origami şekline nasıl katlayacaklarına dair adım adım talimatlar vereceğinizi söyleyin.

Katılımcılardan talimatlarınızı uygularken gözlerini ve ağızlarını sürekli kapalı tutmalarını rica edin. Yani yaptıkları şekli göremezler ve soru soramazlar.

Katılımcılara, ellerindeki kağıdı seçtiğiniz origami şekline nasıl dönüştüreceklerine dair talimatlarınızı adım adım verin.

Tüm talimatlar verildikten sonra, herkesin gözlerini açmasını ve yaptığı şekli hedeflenen şekil ile karşılaştırmasını sağlayın.

Muhtemelen her şeklin biraz farklı olduğunu göreceksiniz. Buradan çıkarılması gereken ana fikri vurgulamak için:

Herkese aynı talimatları vermiş olsanız bile, her kağıdın farklı göründüğüne dikkat çekin. Bu ne anlama geliyor?

Katılımcılara, gözlerini açık tutsalardı ya da soru sormalarına izin verilseydi yaptıkları şekilde nelerin farklı olabileceğini sorun.