İki eksi bir artı eder mi?

İki eksi bir artı eder mi?

530
0
PAYLAŞ

Günlük koşuşturmalarımız arasında bazen tüm enerjimizin bir anda yok olduğunu hissederiz. Size hiç oldu mu bilmiyorum? Ne oldu da sanki bir vakum ile enerjiniz emildi? Bunların bir kısmı kullanılan kelimelerin negatif enerjilerinden kaynaklanıyor.

Yapılan araştırmalara göre olumlu kelimeler kullanmak, düşünmek ve duymak beynimizin ön lobunu harekete geçiriyorken, olumsuz kelimeler ise stres hormonu salgılamamızı sağlıyormuş.

Dilimize dolanmış her gün defalarca kullandığımız kelimelerin size ve diyologda olduğunuz kişilere bıraktığı negatif enerjiyi bir an için durup düşünmenizi isterim.

Matematikte çarpma işleminde İki eksi bir artı etse de….

Günlük hayatta kullandığımız kelimelerde maalesef aynı kural geçerli değil….

Yanlış bildiğimiz doğrulardan biri “iki eksinin bir artı ettiği”

Şöyle ki;

“Problem yok”

“Sıkıntı yok”

Sizce bu kelimeler yan yana geldiğinde her şeyin yolunda olduğu anlamını verebiliyor mu?

Bu cümleler sizde nasıl bir etki bırakıyor?

İlk bakışta iki olumsuz cümlenin bir olumlu edeceği kanısı yaratsa da, bana söylendiğinde Analitik bir yapım olduğum için hemen şu cümleler kafamda yankılanıyor “Problem var mıydı ki şimdi yok” veya “Yine ne problem var acaba?” ve diyoloğum karşımdaki kişiyi yoğun soru bombardımanına tutmamla sonuçlanıyor. Çünkü problem neydi ve şimdi nasıl yok oldu onu bulmam lazım….

Hiç kimse olumsuz konuşan biri ile yan yana olmak istemiyor. Üstünüze negatif enerjinin yapıştığını hissedebiliyorsunuz, o kişi yanınızdan ayrılınca “Offf içime fenalık geldi” cümlesini söyleyenleriniz de vardır muhakkak. Ve bu enerji sizde bir müddet kalıyor, bu süre zarfında siz de her şeyi olumsuz görmeye, düşünmeye ve konuşmaya başlıyorsunuz.

Satış sektörüne başladığım ilk yıllarda, müşterilerimle yaptığım diyaloglarda fark ettiğim en önemli şeylerden biri oldu cümlelerdeki “İki eksinin bir artı etmediği”.

Zaman içinde kendimi bu konuda yetiştirmek için oldukça çaba harcadım. Bazı kelimeleri tamamen günlük konuşmalarımdan çıkardım. Mesela yukarıda verdiğim ilk örneklerdekiler gibi….

Ama size iyi bir haberim var. Olumsuz olan kelimeleri değiştirerek de karşınızdaki kişilere negatif bir etki bırakmadan söyleyebilirsiniz….

Sadece biraz dikkat ve çalışma gerektiriyor.

Bu bir süreç, başlamak bitirmenin yarısıdır…

Türkçemizdeki -sız – suz ekleri, birçok kelimeyi negatife çevirmek için kullandığımız ekler.

Olumlu – olumsuz, etkili – etkisiz, mutlu – mutsuz gibi

Veya aynı anlamda ki farklı cümleleri kullanarak da yapabilirsiniz,

“Size kötü bir haberim var”

yerine

“Size nahoş bir haberim var” gibi bir cümle o kadar da negatif enerji yaratmıyor aslında.

Özellikle Satış sektöründe yapmış olduğum Koçluk görüşmelerinde Danışanlarımla bu konu mutlak gündemlerimizden biri oluyor. Çünkü Danışanlarımdan sıklıkla duyduğum “Aslında her şey yolundaydı, ne oldu da bu satışı kapatamadım anlamıyorum” noktasına gelindiğin de kullandıkları kelimelerin yarattığı etkileri hakkında kendi farkındalıklarına varıyorlar.

Pozitif konuşmayı hayatınızın içine almamız = pozitif diyologlar. Tabi ki bunu alışkanlık haline getirmek biraz zaman alıyor.

Hep olumluluk içeren konuşmalar yapmak diyologta olduğunuz herkes ile çok daha pozitif ve sağlam ilişkiler kurmanızı sağlayacağına emin olabilirsiniz.
Musmutlu ve Sevgiyle kalın,

Elif Mermer
Profesyonel Koç