İdeal Ekiplerin 3 Erdemi

İdeal Ekiplerin 3 Erdemi

91
0
PAYLAŞ

Bir orkestraya benzetilebilecek ekip çalışması ve takım ruhuna sahip olmak günümüzde sinerjinin önemine inanan kurumlarda en çok üzerinde durulan konular.

Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı ve İdeal Ekip Oyuncusu kitaplarının yazarı Patrick Lencioni tüm ekiplerin şu üç özelliği taşıyan çalışanlara ihtiyacı olduğunu öne sürüyor: Bunlar “mütevazı, aç ve akıllı” olan insanlar.

Mütevazı olmak şişkin bir ego yerine kendilerinden çok çalışma arkadaşlarına odaklanmak ile ilgili.

Aç, güçlü bir iş ahlakına sahip oldukları anlamına geliyor. Aç çalışanlar işleri halletmek ve mümkün olduğunca her şekilde katkıda bulunmak için kararlı olanlardır.

Akıllı demek ise kelime anlamı olarak değil kişisel bir anlam taşıyan bir ifade Lencioni’ye göre. Akıllı çalışanlar bir grup insanın dinamiklerini ve bir şeyleri nasıl söyleyip, yapıp çevrelerindekiler üzerinde olumlu bir sonuç alabileceklerini bilirler.

Bu tip insanları bulmanın yolu, bu niteliklerle ilgili iş görüşmelerinde sorular sormak ve bu niteliklerin teknik becerilerden daha önemli olduğunu anlamaktır. Tüm insanların işe bağlı olarak sahip olması gereken temel bir teknik beceri düzeyi vardır. Ancak, bu niteliklerin daha yüksek bir öncelik olması ve görüşmeler sırasında aranmaları gerekir.

Lencioni iş yaşamıyla ilgili şu tavsiyeleri veriyor lider pozisyonundaki yöneticilere:

  • Savunmasız olun. Kırılgan yanlarını saklamaya çalışan, hatalarını ve zayıflıklarını kabul edemeyen bir lider peşinden insanları sürükleyemez.
  • Üst kademede çok iyi bir ekibin çalıştığından emin olun
  • Kuruluşunuzdaki  önemli şeyler hakkında açık olun

Kaynak:Forbes.com

Çeviri: Yeşim Erberksoy