İçsel Tutum

İçsel Tutum

337
0
PAYLAŞ

İçsel tutumumuz kişisel tercihlerimizin bir sonucudur. Olmak istediğin kişi olmanın özgürlüğü. Tutumlarımız bir insanın fiziksel sınırlamalarının ötesine uzanıyor. İnsanların tutumu en iyi şekilde geliştirebilmesi için, Victor Frankl bir dizi temel öğreti sunar.

Frankl’ın 8 önemli fikri:

1- Umudunuz olsun. Koşullarımızı her zaman değiştiremeyiz, ancak ortaya çıkan durumdaki tavrımızı her zaman seçebiliriz. Durumu değiştiremeyiz, o yüzden kendimizi değiştirmek zorundayız.

2- Nedeninizi bilin. Kendinize sorun, neden yaşıyorum? Her gün kalkıp neden işe gittiğimizi ve neden burada olduğumuzu sormalıyız. Nedeni olanlar neredeyse her zaman her türlü ‘nasıl’a tahammül etmeyi bilir.

3- Ağlamayı öğrenin. Gözyaşları zayıflık belirtisi değildir. Kırılmaktan korkmayan bir ruhtan çıkarlar. “Gözyaşlarından utanmanıza gerek yok. Bir erkeğin en büyük cesarete, acı çekmeye cesaret ettiğine tanıklık ederler. ”

4- Kalabalığın bir parçası olmayın. Bu dünyanın çivisi çıkmış. Bazen, herkesin yaptığı şeyi yapmak çılgınlıktır. “Anormal duruma anormal tepki vermek normaldir.”

5- Duygu ile yaşamayın. Bize sorduğu sorulara nasıl cevap verdiğimiz sayesinde hayata bir anlam veriyoruz. Hayat, her insana meydan okuyor. Bir insan sadece kendi eylemleriyle cevap verebilir.

6- Gününüzü nezaketle doldurun. Nezaketin bir amacı vardır. Her gün yüzlerce küçük fedakar eylem gerçekleştirme fırsatımız var. Bu eylemler hayatlarımızı anlam ile doldurur.

7- Kendinizin ötesine bakın. Kendi sınırlarımızı aştığımızda gerçek anlamı buluruz. Bir kişi kendini bir amaca ya da başka birine yönelttiğinde kendini daha çok unutur, ve o kadar da büyür.

8- Başkalarının acısını hissedin. Birilerinin problemi alakasız gibi görünse de, acı çekmek zordur. Ne olursa olsun, yaşadıkları sizin için bu kadar trajik olmasa bile, diğerlerinin acıları için empati kurabilirsiniz. Hayat zor olsa bile değişebiliriz. Anlam, sevgi ve amaçlarla dolu anlamlı bir hayat yaratabiliriz.