İçinizdeki sese kulak vermeden önce…

İçinizdeki sese kulak vermeden önce…

525
0
PAYLAŞ

Hayatınızın yolunda gitmeyen bir alanını düşünün. Bu herhangi bir şey olabilir… Mesela sağlıklı beslenmek istediğiniz halde her seferinde kendinizi abur cubur yerken buluyor ya da uzun süredir hayatınıza birini almak istiyor ama bunda başarılı olamıyor olabilirsiniz. Ya da sevmediğiniz bir özelliğinizi düşünün… Kılı kırk yaran biri misiniz? İçine kapanık ya da fazla konuşan? Belki, zor beğenen ya da pişman olacağını bile bile bazı davranışlarından vazgeçemeyen biri de olabilirsiniz…

Peki, aslında hiç istemediğiniz halde sizi bunları yapmaya zorlayan ya da hayatınızda değişmesini istediğiniz alanların aynı şekilde devam etmesine neden olan şey ne?

Tüm bunları yaptıran şey bilinçaltımız! Evet, hayatımızda istemediğimiz halde gerçekleşen şeylerin tek nedeni, bizim bilinçaltımız ve iç sesimiz. Bu ise başlı başına bir avantaj çünkü kendi iç sesimizi ve bilinçaltımızı değiştirmek bizim elimizde.

Psikiyatrist David R. Hawkins tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmanın, iç sesimizin yüzde 60’ının negatif yönde olduğu sonucunu ortaya koyduğunu belirtiyor. Bu çalışmaya göre iç sesimizi 3 farklı karaktere ayırabiliriz. Bunlar tavuk, çocuk ve hava durumu sunucusu.

Tavuk
Tavuk olan iç sesimiz bizi yüzleşmelerden ve karşılaşmalardan alıkoyan bir ses. Hepimizin hoşuna gitmeyen bir durum olduğunda karşı tarafla bunu konuşup konuşmamayı düşündüğümüz anlar olmuştur. İşte böyle anlarda bize konuşmamamızı söyleyen ve bunun için ‘karşı tarafı üzmek istememek’ gibi aslında yersiz olan bahaneler üreten tarafımız, içimizdeki tavuğun sesi.

Çocuk
Sabah uyandığınızı düşünün. Yapmanız gerekenin yataktan kalkıp duruma göre spor, duş, iş için hazırlanma vs. olduğunu biliyorsunuz. Ancak bir tarafınız da size yatakta kalıp uyumaya devam etmenizi söylüyor olabilir. Ya da yapmanız gereken herhangi bir iş için bahaneler üretiyor ve bunları sürekli erteliyor olabilirsiniz. Bu durumda iç sesinizin çocuk tarafını dinliyorsunuz demektir.

Hava durumu sunucusu
Hava durumu sunucusu, keşfedilmesi en zor iç ses karakteri. Çünkü bu karakterin ürettiği bahaneler diğerlerinden daha doğru görünebilir. Özelliği ise, tıpkı havanın nasıl olduğunu etkileyemeyeceğiniz gerçeği gibi, size genellikle sizin dışınızda gerçekleşen durumları sebep göstererek yapabileceğiniz bir şey olmadığını düşündürmesidir. Eğer bir şeyler ters gidiyor ve siz hep başkalarını ya da kendi elinizde olmayan durumları suçluyorsanız içinizdeki hava durumu sunucusunu dinliyor olabilirsiniz.

Hayatınızı bu üç karakterden biri yönetiyor olabilir!

Bu üç karakter de sizin tarafınızda değil ve sizin yararınıza çalışmıyor. Hayatınızın ters giden o alanını şu an bu üç karakterden biri ya da hepsi yönetiyor olabilir. Ancak dinlemeniz gereken tavuk, çocuk ya da hava durumu sunucusu değil. Dinlemeniz gereken kendi istekleriniz, değerleriniz ve hayalleriniz. Şimdi artık düşmanlarınızı daha iyi tanıdığınız için onlarla başa çıkabilmeniz de çok daha kolay.

Editörün Tavsiyesi: iç sesinizi daha yakından tanımak, analiz edebilmek için, Petra Bock’un MindFuck kitabından faydalanabilirsiniz.

 

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!