Görme Engelliler için “Görünen Duraklar” Hizmeti

Görme Engelliler için “Görünen Duraklar” Hizmeti

198
0
PAYLAŞ

Teknoloji hayatımızın hep içinde. Ama; böyle faydası çok büyük olan kullanım alanlarında karşımıza çıkınca daha bir seviyoruz teknolojiyi. Görme engelliler cep telefonlarına yüklenecek bir yazılım ile durağa gelen otobüsün hat numarasını, otobüs kapısına olan mesafeyi ve güzergah üzerindeki durakların isimlerini sesli olarak öğrenebilecekler. 

Hacettepe Teknokent tarafından hazırlanan “Akıllı Otobüs Durakları-Görünen Duraklar” projesi ile görme engellilerin toplu taşıma araçlarına ulaşabilmeleri ve toplu taşıma araçlarının kullanımı sırasında ortaya çıkan sorunların sona erdirilmesi sağlanacak.

Proje sayesinde görme engelliler, cep telefonlarına yüklenecek bir yazılım ile durağa gelecek olan otobüsün hat numarasını, otobüs kapısına ne kadar mesafe olduğunu, güzergahta bulunan durakların isimlerini sesli olarak takip edebilecekler. 

Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde tanıtımı yapılan Görünen Duraklar projesi görme engellilerin eğitime, öğretime ve sosyal hayata daha çok katılmasına yardımcı olacak. “Görünen Duraklar” projesi ile ilgili pilot çalışma Hacettepe Üniversetisi Beytepe ve Sıhhıye yerleşkelerinde bulunan görme engellilere yapılacak. Pilot çalışma sonrası proje Ankara ve tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak. 

Kademeli olarak yaygınlaştırılacak proje Ankara Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Körler Federasyonu işbirliği ile hayata geçirilecek. 

Kaynak:kamusosyal.com