iş Dünyasında Koçlara Talep Artıyor

iş Dünyasında Koçlara Talep Artıyor

137
0
PAYLAŞ

ŞİRKETTE terfi ettiniz, emeklilik günleriniz yaklaşıyor, üniversiteye hazırlanıyorsunuz ya da yurtdışından iş önerisi aldınız… Hayatınızı değiştirecek bir kararla karşı karşıyasınız fakat karar veremiyorsunuz. O vakit iyi bir ‘yaşam koçu’na ihtiyacınız var. 

Türkiye’de gün içerisinde itibariyle esas yetkinliklerin öğretildiği koçluk eğitimlerini bitirmiş 650 ‘profesyonel koç’ bulunuyor. Bu sayı hiçbir derneğe kayıtlı olmayanlarla beraber 1200’ü geçiyor. Son senelerde şirketlerin çalışanları ve üst düzey yöneticileri için talep ettiği koçluk pazarı gün içerisinde 50 milyon lirayı aşıyor.

500 LİRADAN BAŞLIYOR

Yönetici, yaşam, kariyer, talebe koçluğunun en yaygın alanlar olduğunu ifade eden Koçluk Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Arsan, sektörle ilgili bunları belirtti : “Türkiye’de koçluk eğitimi almak isteyenler seans başına 500 ile 1500 lira arasında ödeme yapmakda . Şirketler ilk etapta çalışanlara yönelik koçluk eğitimi için temkinli yaklaşıyordu. Ancak gün içerisinde işte verimlilik artışı mümkün kılan bu eğitimler şirketlerin de yüzünü güldürüyor. Birçok üst düzey yönetici hem yaşam hem de yöneticilik alanında bir koça sahip.”

YÜZDE 75’İ KADIN

Türkiye’de koçluk eğitimi verenlerin % 75’inin kadın olduğunu ifade eden Arsan, şu bilgileri verdi: “Türk koçların % 50’sinin kurumsal yaşam geçmişi var ve yüksek okul mezunu. Koçluk hizmeti alanların en çok büyük kazanımı istediği konuma kavuşmak. Bu mesleği uzun süredir icra eden çok fazla sayıda şahıs var ve ulusal standartlara uygunluk konusundaki farkındalığın oluşması, profesyonel koçların uluslararası standartlar yerine Türkiye için daha gerçekçi yerel standartlara adapte olmaları için bir geçiş dönemi yaşanacağını düşünüyoruz.”

İYİ BİR KOÇ NASIL OLUR?

Bağımsız bir gözle bakarak içeriden görünmeyen boyutları ortaya çıkarır.
Soruna değil çözüme odaklanır, değişik alternatiflerin değerlendirilmesini sağlar. 
Aksiyon almak için lazım gelen şartların oluşması için destek verir.
Müşterisine kendi doğrusunu bulması için muavin olur.

NEDEN HİZMET ALIYORLAR?

Modern hayatın hızı ve karmaşıklığı bireyleri yalnızlaştırıyor.
En önemlisi ise bireylerin kararsızlık karşısındaki çaresizliği.
Durumu bağımsız olarak değerlendirmeye gereksinim duyulması.
İletişim becerilerinin geliştirilmesi ve takım etkinliğinin artması.

Standartlar Belirlendi

YAŞAM koçlarının sahip olması lazım gelen nitelikleri sıralayan Koçluk Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Arsan, şu şekilde açıkladı : “2011 yılının sonundan bu yana devam eden Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) çalışmasına Türkiye’nin ilk yerel koçluk sivil cemiyet örgütü olarak Koçluk Platformu Derneği (KPD) öncülük etti ve başka derneklerin de sürece katılımını sağladı. 29 Haziran 2013’de ilk taslak iş standartları yayınlandı. Bu ay kesinleşmesini bekliyoruz. 3 sene devam eden ve sivil cemiyet örgütlerinin de katkıda bulunduğu süreç ile Türkiye’de görev yapan koçların karşılaması lazım gelen standartlar Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlendi. Bu standartlar akreditasyon gerekliliğini ortadan kaldırıyor ve bir koçun sahip olması lazım gelen yetkinlikleri somut olarak tanımlıyor. bunun yanı sıra koçları bir sınavdan geçirerek verilecek hizmetin kalitesini garantiliyor.”

‘Koç’ olmanın bedeli 20 bin TL

TÜRKİYE’de yaşam koçu yetiştiren şirket sayısının da her önceki gün arttığını ifade eden Yalçın Arsan, şu şekilde açıkladı : “Koçluk kadar ‘Koçluk eğitimi’ de çok büyük bir sektör. Resmi bir sayı olmamasına rağmen Türkiye’de 100’ün üzerinde eğitim veren kuruluş / şahıs olduğu varsayılıyor. Koçluk eğitimlerin fiyatları 5 bin lira ile 20 bin lira arasında değişiyor. Bu alanda kurulan eğitim kurumu sayısı ise daimi artıyor. Hem Türkiye’de hem dünyada bu alana ilgi çok fazla çok .”

Kaynak Hürriyet