Hissettiğiniz duyguların isimlerini biliyor musunuz?

Hissettiğiniz duyguların isimlerini biliyor musunuz?

78
0
PAYLAŞ

Çoğumuz gün içinde metroya binerken, işteyken, insanlarla sohbet ederken, bir restoranda yemek yerken ya da tek başımızayken genelde sadece “aklımızdan geçen herhangi bir düşünce” olarak algıladığımız çeşitli duygular hissederiz. Bu duygular anlık gelir ve kaybolur gider. Muhtemelen sadece kendinize ait olduğunu düşündüğünüz bu duygular, aslında pek çok insanın hissettiği; sevgi, öfke, şefkat gibi ortak duygular. İşte isimlerini bilmediğiniz duygularımız:

Opia
Daha önce hiç tanımadığınız biriyle sadece göz göze gelerek, ne olduğunu anlamadığınız bir gerginlik yaşadınız mı? İşte bu duygu durumunun adı Opia. Aynı anda sizi hem savunmasız, hem de saldırıya açık hissettiren, birinin gözüne baktığınızda oluşan belli belirsiz ciddiyet durumu olarak tanımlanır. Yani siz o kişiyle bakıştığınızda bu şekilde hissediyorsanız, büyük ihtimalle karşınızdaki kişi de sizinle aynı şeyleri hissediyordur.

Jouska
Bugüne kadar “iç ses”imiz sandığımız fakat iç sesten farklı olan Jouska; kendi içinizde gerçekleştirdiğiniz diyaloğa verilen isimdir. Kafanızın içinde bir konu üzerine diyalog kurarsınız ve belki başka bir kişi adına belki de kendi adınıza o diyaloğu sürdürürsünüz.

Astrophe
Dünya’da kapalı kaldığını hissetmeye verilen isim. Çoğumuz yaşadığımız gezegen olan Dünya’nın ötesinde neler olduğunu merak eder ve görmek isteriz. Bu duygu durumunda kişi gökyüzüne baktığında Dünya dışı yerleri hayal eder ve bunu hayal ederken aniden gelen bir hisle kendini adeta Dünya’ya hapsolmuş hisseder.

Sonder
Gün içinde pek çok kez kalabalık ortamlarda bulunuyoruz. Bu ortamlarda hiç tanımadığımız yüzlerce, binlerce insanla aynı cadde üzerinde aynı yöne yürüyoruz, aynı yerlerde yemek yiyoruz, aynı araçları kullanıyoruz. Tüm bu insanların kendilerine ait günlük rotası, günlük rutinleri ve günlük endişeleri var. Sonder ise tam olarak burada devreye giriyor. Sokakta yürürken yanınızdan geçen herkesin en az sizin kadar karmaşık ve yoğun bir hayata sahip olduğunun farkına varmak olarak tanımlanıyor Sonder.

Zenosyne
Bazı günler zaman çok yavaş geçer, bazı günlerse zaman adeta akıp gider ve ne ara geçtiğini anlamayız. Fakat Zenosyne bu hislerden biraz daha farklı. Zamanın gün geçtikçe çok daha hızlı aktığını hissediyorsanız işte o duygu durumuna verilen ad Zenosyne.

Catoptric Rristesse
“Bir süper gücünüz olsa ne olmasını isterdiniz” sorusuna bazılarımız; ‘diğer insanların ne düşündüğünü bilmek isterdim’ diye cevap veririz. Fakat insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü bilmemek sizi üzüyorsa bu daha farklı bir durum. Başka insanların sizin hakkınızda iyi ya da kötü ne düşündüğü hakkında hiçbir fikrinizin olmamasının verdiği hüzne Catoptric Rristesse deniyor.

Chrysalism
Yağmurlu ve kapalı bir havada, evimizin en sıcak köşesinde, elimizde sıcak bir içecekle birlikte, aylardır okumayı istediğimiz bir kitabı sonunda okuyabilmeyi, sevdiğimiz dizileri arka arkaya izlemeyi hangimiz sevmiyoruz? İşte yaşadığınız bu keyifli ana ait hissettiğiniz huzurun adı Chrysalism.

Monachopsis
Özgür ruh olarak adlandırdığımız insanların en büyük ortak özellikleri; kendilerini dünya üzerinde hiçbir yere ait hissetmiyor olmalarıdır. Gittikleri hiçbir yerde belli bir süreden daha uzun kalamaz bu insanlar. Genelde yalnız kalmayı tercih ederler, tek başlarına seyahat etmeyi severler ve yaşadıkları yerle manevi bir bağ kuramazlar. Bir yere ait olmama duygusu olan Monachopsis, diğer duygu durumlarına göre daha kalıcı bir duygudur.

Énouement
Tanımı epey karışık olan bu duyguyu belli bir şekilde tanımlayamamanız çok doğal. Zaman ilerledikçe işlerin yoluna girdiğini görmek ve geçmişteki sizi anlatamamaktan kaynaklı olan bir burukluk durumu Énouement.

Yu-Yi
En az ismi kadar ilginç fakat bir o kadar da yaygın olan bu duygu; yaşam boyunca her şeyi tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi beklentisiz, hafızasız ve kelimelerle tanımlamadan algılama tutkusudur. Yani var oluşu ve şahit olduğumuz her şeyi “taze gözlerle” görme isteğidir.