Hiç performans değerlendirmesine maruz kaldınız mı?

Hiç performans değerlendirmesine maruz kaldınız mı?

638
0
PAYLAŞ

Çalışanların değerlendirmeleri yüzyıllardır devam etse de kapitalizmin doğuşuyla performans değerlendirmelerinin kullanımına olan ilgi de artmış oldu.

Artık bu değerlendirmenin günümüzde etkisini kaybetmeye başladığını ve hatta çalışanların performanslarını negatif etkilediğini düşünüyorum. Çünkü yaptığım koçluk görüşmelerinde danışanlarım bir çok farklı gündemle gelmesine rağmen “Performans Değerlendirmesi” konusunun açık ara önde olduğunu fark ettim. Gerçekten şirketlerde her yıl yapılan bu değerlendirme gayet sancılı bir süreç olabiliyor. Hem de her iki taraf yani yönetici ve çalışan ve hatta kurum için.

Düşünsenize tüm yıl dişinizi tırnağınıza katarsınız ancak yıl sonunda nedense çıkan sonuçlar tatmin edici olmaz. Bunun bir çok nedeni var tabi ki

Bir danışanım “değerlendirme yapılmadan önce ki konuşmalar benden ne kadar memnun oldukları yönündeydi, ama sonuçlar öyle olmadı. Ben ortalama performans göstermiş olduğumu kabul etmiyorum” demiş ve yöneticisiyle konuştuğunda da “Evet, performansın çok iyiydi, ancak bu şirkette senden daha eskiler var, onlara verdiğim puandan daha yüksek veremem” cevabını almıştı.

Burada hep söylediğim çatışma korkusunu çok net görebiliyoruz. Çünkü üç ya da beş puanlı değerlendirme sistemlerinin olduğu süreçte, yöneticilerin yüzde 85’i “kötü adam” olmamak adına orta alanda hareket etmeyi tercih ediyor. Yani üçlü puanlama olduğunda çoğunluk 2 veriyor, 5’li sistem de çoğunluk 3 veriyor. (suya sabuna dokunmadan görev tamamlanmış oluyor.) Böylece performansa göre bir farklılaştırma da yapılamamış oluyor.

Bu orta alanda kalan büyük çoğunluk mutlu olmuyor ve not da performansı artırıcı bir etki göstermiyor. Tam tersine, çalışan yöneticinin paylaştığı görüşleri dinlemek yerine, notunun kaç olacağını düşünmeye odaklanıyor.

Böylelikle ağır stres yaratan bu değerlendirme modeli yaşadığımız yüzyılda güvenilirliğini de yitirmiş oluyor. Bir diğer düşünülmesi gereken konu ise bu değerlendirmenin kurumun genel performansına olan etkisi…

Kısaca artık bu performans değerlendirmelerinin de güncellenme vakti gelmiş gibi görünüyor. Bu alanda ilk güncellemeyi 135 yıllık dev şirket GE yaptı.

GE bu güncellemeyi yapmadan önce şirket içinde bir grup çalışanla deney yapmış. Bu deneyde bir gruba performans notu vermeye devam ederken diğer grupta puanlamayı kaldırmış. Puanlama olmayan grupta ki çalışanların daha pozitif performans göstermekle beraber yöneticileriyle diyaloglarının arttığı gözlemlenmiş.

Yani bana göre çıkan sonuç: çalışanların üzerindeki etiketleri kazıdığınızda altından sadece insan kimliği çıkıyor. İnsan deyince de değer görebilmek geliyor. Bu puanlama sistemiyle çalışanlarınıza “Sen değerlisin” mesajını vermek günümüzde maalesef neredeyse imkansız hale geldi.

İşte tam da burada İnsan Kaynakları uzmanlarına çok iş düşüyor. Çünkü bilgisayardan bir çalışanın notunu görüp, çalışanla ilgili çok az bilgiyle hareket etme çağı bitiyor. Yani artık denetleyen rolünden çıkıp, yön gösteren bir tutum içinde olmak önemli. Bunun için de çalışanların daha fazla yanında olmak, onları daha fazla tanımak ve en önemlisi onları dinlemek gerekiyor.

Fügen Albayrak