Çocuklar Neden Felsefe Öğrenmeli?

Çocuklar Neden Felsefe Öğrenmeli?

710
0
PAYLAŞ

Kendimizi ve yaşadığımız dünyayı tanımak için “bilgeliğe duyulan aşk” anlamına gelen felsefe, merak duygusuyla başlar. Merak ise çocuklukta ortaya çıkar ve gelişir. Bu nedenle çocukların gelişimleri için felsefe oldukça önemlidir.

İngiltere’de 9 ve 10 yaşlarındaki öğrencilerle yapılan bir araştırmaya göre; felsefe dersinin çocukların diğer derslerdeki başarısını da olumlu yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çocuklar felsefeyle içli dışlı oldukça, eleştirel düşünce alışkanlıkları da gelişir. Bunun yanı sıra, felsefe eğitimi alan çocuklar, ezberle bir şeyler öğrenmeye çalışmak yerine sorgulamayı, tartışmayı öğrenir ve mekanik bir birey olmaktan kurtulur.

Çocuklar için felsefe nedir?

1960’lı yıllarda, öğrencilerinin akıl yürütme becerilerinin yetersiz olduğunu düşünen felsefe profesörü Matthew Lipman, Çocuklar İçin Felsefe pedagojisini başlatır. Matthew Lipman, Sokratik Diyalog denilen yöntemi temel alır. Bu yöntem, başlangıçta karşıdaki kişinin hiçbir şey bilmediğini var sayar ve ona sorular sorarak düşünmesi, sorgulanması sağlanır.

Çocuklar için felsefe yönteminde soruşturan bir topluluk (Community of Inquiry) oluşturulur. Öğretmen burada “Kolaylaştırıcı” olarak adlandırılır. Kolaylaştırıcı tarafından yönlendirici sorular sorularak desteklenen soruşturma sırasında çocuklar, sorular sormaya, sorular üzerinde düşüncelerini ifade etmeye ve birbirlerini dinlemeye yönlendirilir.

1990’lı yıllarda Alman felsefeci ve eğitmen Karin Murris, Lipman ile çalışmaya başlamasıyla felsefenin okul öncesi çocuklar için uygulanabilir hale gelmesini sağlanmıştır. Küçük çocuklarla felsefe yapma olanağı sağlayan hikaye kitapları geliştirmiş ve çocuklarla uygulamalar yapmıştır.

Kısaca P4C (Philosophy for Children – Çocuklar için Felsefe) bireyin bilişsel, sosyal, duygusal becerilerini ve düşünce üretme, üretilen düşünceleri savunma yoluyla geliştiren bir yöntemdir.

Son dönemde özellikle çocuklar için felsefe ile uğraşan ve dünyada Çocuk felsefesi alanında lider olan Prof. Dr. Jana Mohr Lane Filozof Çocuk adlı kitabında çocuklarla nasıl felsefe yapılması gerektiğini ebeveynlere ve öğretmenlere adım adım aktarıyor.

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!