HER ŞEY YOLUNDA

HER ŞEY YOLUNDA

129
0
PAYLAŞ

3. İdiots (3 Aptal) filminde, sürekli olarak tekrarlanan “all is well” (her şey yolunda)  cümlesi benim için çok etkileyiciydi, her birimizin aldığımız her nefeste bunu hissetmemiz ne güzel olurdu diye düşünmekten kendimi alamadım. Ne oluyordu da yaşadığımız her anda her şey yolunda diyemiyorduk?

Her şey yolunda,  bizler en azından bazılarımız bunu demek için belli koşulların olmasını bekliyoruz. Her birimizin belirlediği yaşamla ilgili beklentiler gerçekleştiğinde, bu kelimeyi söyleyebileceğimizi düşünüyoruz. Bazılarımız için istediği ev, bazılarımız için istediği iş ya da terfi, bazılarımız için istediği eş/sevgili, bazılarımız için istediği para, bazılarımız için istediği sağlık, belki de olması gerektiğini düşündüğümüz tüm koşulların birlikte olması. Bir anlamda, yaşamı şartlara bağlıyoruz.

Yaşamı, şartlara bağlamak.  Yaşadığımız ve yaşamaya devam ettiğimiz pandemi sürecine, hepimiz farklı tepkiler verdik, vermeye de devam ediyoruz. Beklemediğimiz bir şeydi, hepimizin hayatını, hem de sadece ülkemizin değil, tüm dünyada yaşayan insanların hayatını etkiledi, değiştirdi, değiştirmeye de devam ediyor.  Her birimiz sürecin başları ile şu anda ki yaşamımıza, tepkilerimize bir baktığımızda, farklılık görüyor muyuz?  Bir şekilde, süreçle birlikte zamanla her birimiz kendimize bir yaşam şekli belirledik, yaşamımızda değişiklikler yaptık. En büyük özelliklerimizden birini gerçekleştirdik, uyumlandık. Bir süre her birimiz evlerimizden çıkamadık, alışverişlerimizi online yaptık, sevdiklerimizle arkadaşlarımızla görüşmeyi online yaptık, evlerimizden çalıştık, online eğitimlere, toplantılara katıldık. Her şeyin başı sağlık kavramı, gerçek anlamda hayatımıza girdi. Bu süreçte bazılarımız bu durumu avantaja dönüştürdü, hayalini kurduğu ama vakit bulamadığı ya da maddi imkanlar nedeniyle alamadığı eğitimleri online aldı, gidemediği müzeleri online gezdi, müzik festivallerine katıldı, sevdikleriyle daha çok vakit geçirdi, çok güzel yemekler öğrendi ve yaptı, kendine zaman ayırdı… Bazılarımız ise bu süreçte istediklerine odaklanamadı, kaygı ve endişe durumu giderek arttı, şikayet edecek konuları da bir hayli yükselişe geçti.

Her şey yolunda, demek ne anlama geliyor? Her birimiz için anlamı farklı olabilir. Kendi açımdan her şey yolunda, her şey olması gerektiği gibi, hayat ile kendin ile olan ile uyum hali diyebilirim. Bir anlamda hayata güven bir anlamda kendine güven bir anlamda yaratıcıya ya da inandığın her neyse ona güven.

Her şey yolunda demek ne sağlar? Direniş yoktur olana. Olanı, bir bütün olarak olduğu gibi görebilmeyi sağlar ve odağın yapabileceklerindir.  Kontrol etmek yerine hayatla bir olmak hayatla birlikte akmak vardır. Başka bir deyişle esneksindir.

Ne oluyor da olanı kabul etmiyoruz? Her birimizin doğduğu ülke, toplum, aile, eğitim, arkadaşlar, iş hayatı ile oluşturmuş olduğu inanç kalıpları, hayatı farklı algılamamızı sağlıyor. Bazılarımızın düşünce yapısına göre hayat çok zor, sürekli mücadele etmek gerekli ya da hayat adil değil gibi inançlar var iken bazılarımızda da hayat güvenlidir, güzel sürprizlerle doludur gibi inançlar hayatlarını yönetmekte. Bu inanç kalıpları kendimiz için de geçerli, bazılarımız da ben yeterliyim, yapabilirim vb. inanç kalıpları varken bazılarımız için ise ben güçsüzüm gibi yaşamı da kendini de sabote eden inanç kalıpları mevcut. İnanç kalıplarımız, bir şekilde bir durumdan emin olma hali ve alışkanlıklarımızı da yönetmekte. İnanç kalıplarına göre yaşamımızda gerçekleşen olayları iyi, kötü, baş edebilirim gibi değerlendiriyoruz. Olan olay, düşünce yapımızda negatif bir etkiye sahip ise olumsuz olarak nitelendiriyoruz, tepki veriyoruz. Biz başka deyişle, olanı olduğu gibi değil, yaşamı da kendimizi de zihin kalıpları ile değerlendiriyoruz, bu inançlar ki genel olarak çocukluk dönemimizde belirlemiş  olduğumuz doğrularımız.   

Hayatımızın her anında seçim yapıyoruz. Bunların bazılarını bilinçli olarak bazılarını ise bilinçdışı olarak yapıyoruz. Güne nasıl başlayacağımız, gün içinde neler yapmak istediğimizi, ne hissetmek istediğimizi seçebiliriz ya da olan duruma karşı alıştığımız tepkileri sorgulamaksızın verebilir, hislerimizi olağan karşılayabiliriz. Yaşamın kendisi değişim iken doğduğumuz andan itibaren en azından fiziksel olarak değişimimize, doğanın an be an değişimine tanık olurken, yaşama kendimize bakış açımızı, kim olduğumuza, neleri yapabileceğimize inandığımızı, iyi, kötünün bizim için ne olduğunu gözden geçirmek iyi olmaz mı?

Hayat ne olursa her şey yolunda olurdu?

Sevgiler,

Sakine KAŞ

Profesyonel Koç