HER ŞEY BİR NEFES KADAR BASİT

HER ŞEY BİR NEFES KADAR BASİT

149
0
PAYLAŞ

Nefesin gücünü yeni keşfettim. Bu deneyimi de hemen paylaşmak istedim. Genel olarak psikolojide işlenen ‘don, kaç, savaş’ tepkilerimiz vardır. Bu tepkiler bilinçaltı tepkisidir. Buna bağlantılı olarak bir şey daha var. Nefesimizi tuttuğumuz zaman acımızın geçeceğine inanırız. Daha sonra her canımız acıdığında, her koktuğumuz da istemsizce nefesimizi tutarız. Bir süre sonra doğru nefes almayı unutmaya başlarız. Meditasyonlar, öz-şefkat bize unuttuklarımızı hatırlatmak için harika fırsatlardır.

Nefes nedir? Hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olay solunumdur. Nefes almak sıradan bir eylemmiş gibi gözükse de sağlıklı yaşamın en önemli unsurudur. Solunum yoluyla ilgili bir rahatsızlık geçirdiğimiz de nefesin kıymetini daha iyi anlarız. Nefes almak, kalp ritmini düzenler, kan basıncını düşürür, dolaşımı hızlandırır, sindirim sistemini düzenler ve stresi azaltır. Nefes yoluyla aldığımız oksijen damarlarımız için çok önemlidir. Kanı temizler ve damarlarımızın içinde de oksijen bulunmaktadır.

Nefes almak bu kadar önemli iken neden tutuyoruz. Kendi kendine olan bir sürece engel koymak bizde nasıl etkiler yapıyor, bu konu da hiç bedeninizi dinlediniz mi? Her şey bir nefes kadar basit. Stresli olduğumuzu hissettiğimiz zaman, gergin ya da üzgün olduğumuzda nefesimizi tutmaya eğilimliyizdir. Akışına bırakın, nefesinizi hiçbir zaman tutmayın. Bırakın yaşadıklarınız ruhunuza dokunsun ve gitsin.

Bazı durumlarda ne hissettiğimizi tam olarak bilemeyiz. Her şey yolunda gibi gözükür ama içten içe stres yapıyoruzdur ya da tahmin ettiğimizden daha çok üzülüyoruzdur. Bu durumda bedenimiz ufak tepkiler vermeye başlar. Nefesimizi düzelttiğimizde duygularımızın normale daha yakın olduğunu hissederiz.

Bütün sıkıntılarımız omuzlarımıza yüklenir. Çoğu zaman boyun ve sırt ağrılarımızda bundan kaynaklanır. Bütün dertleri omuzlarımıza yükleyecek kadar hayat uzun mu? Hiç sanmıyorum. Sürekli bir koşuşturmaca içerisinde oluyoruz. Bu koşuşturmada sadece bir saniye durun. Gökyüzüne bakın, etrafınıza bakın. Gökyüzünün güzellikleri içinize dolsun. Her şeyden öte nefes alın. Korkunuz mu var, nefesinizi kontrol etmeden, onu tutmadan, yönlendirmeden sürecinde nefes alıp, verin göreceksiniz, çok daha rahat hissedeceksiniz.Yapmamız gereken çok şey var. Durduğumuzda da kaybedeceğimizi sanırız. Son gücümüze kadar hiç durmadan çabalarız. Koşturmacalarımız hiçbir zaman bitmeyecek. Biz şu anın kıymetini bilmeliyiz. Hayatın içimize dolmasına izin vermeliyiz. Ne derin derin nefes alın ne de nefesinizi alınca tutun. Hiçbirini yapmayın sadece normal bir şekilde yavaşça nefes alın. Bir eliniz göğsünüzde bir eliniz karnınızda sakince nefes almaya başladığınız da ne demek istediğimi anlayacaksınız. Zor bir şey değil, içten nefes aldığınızda değişim başlıyor olacak. Huzur dolu günler hepimizin olsun.

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici ve Takım Koçu