Her İnsan tam ve bütündür

Her İnsan tam ve bütündür

346
0
PAYLAŞ

Çok soru soran bir çocukmuşum ben, öyle ki canım annem “Senden bir şey yapmanı istediğimizde önce seni ikna etmemiz gerekirdi, hiç durmadan sorgulardın” derdi. Şimdi anne olmuş ben, annemin sabrı ve sorularıma verdiği cevapları için binlerce teşekkür ediyorum.

Ve babam, hep okurken gördüğüm, bana şiiri, daha doğrusu edebiyatın her kolunu sevdiren adam. Seyahat etmeyi, doğayı ve hayvanları sevmeyi yani kısacası hayatı sevdiren adam. Öyle bir cümlesi vardır ki, öğrenme ve insanlar arası iletişime bakışım adına yaşam düsturum ve yoluma her daim rehberlik etmiştir.

“insanlar, yaşça büyük, küçük, yaşlı, genç, çocuk, yetişkin, kadın, erkek, anne, baba fark etmez. Hep birbirine bir şeyler öğretir. Herkesin birbirinden öğreneceği şeyler vardır.”

O en deli çağlarımda duyduğum bu söz, cinsiyetin, otoritenin, o neden diye sorguladığım büyüklere saygı kurallarının hepsini yıkmış, yerini cinsiyet ve yaş gözetmeksizin varlığa bürünmüş bir saygı ve eşitlik hali almıştı.

İşte benim hayat hikâyem de burada başlıyor galiba, insanı seviyorum demenim ötesinde, insanla birlikte, insana dair her şeyi ve bütün canlıları oldukları gibi kabullenip seviyorum. Çünkü her insan tam ve bütündür.

NLP’nin ön varsayımlarında derki;

  • Her insan mükemmeldir.
  • Her davranışın özünde olumlu bir niyet vardır(Kendisi için!)
  • Herkesin bir dünya modeli vardır.

Ve devam eder;

  • Gereken tüm kaynaklara sahibiz.
  • Tercihte bulunmak, beklemekten iyidir.
  • Bir kişi yapabiliyorsa sende yapabilirsin!

Yaklaşık 15 maddeden oluşan bu varsayımların, yalnızca altısında bile görebildiğiniz saygı eşitlik hali, tüm yaşamınızın rehberi olduğunda, insanları yargılamadan, ayırıp ötekileştirmeden. Sadece sonsuz merak duygusu ile sorduğunuz sorular, size ilişkide olduğunuz kişiyi daha yakından tanımanızı mümkün kılacaktır.

Yaşam, zihin ve beden bir sistemin parçası olduğuna göre, bu sistem içerisinde daha mutlu yaşamak mümkün!

Nazım Hikmet’in dediği gibi;
“Bir ağaç kadar tek ve hür/ Bir orman gibi kardeşçesine”
Sevgi, umut ve barış ile…

Buket Özbek
Yaşam ve Öğrenci Koçu
NLP Master