Her Gün Okumak İçin 10 Sebep!

Her Gün Okumak İçin 10 Sebep!

3659
0
PAYLAŞ

Günlük okuma alışkanlığınız sosyal medya takibinden mi ibaret yoksa düzenli okuyor musunuz? Eğer düzenli bir şekilde ve çok kitap okumuyorsanız, okumanın pek çok faydasını kaçırıyorsunuz demektir. İşte bu faydalardan sadece bazıları:

  1. ZİHNİ HAREKETE GEÇİRİR: Araştırmalar gösteriyor ki zihni çalıştırmak Alzheimer ve Demans gibi pek çok hastalığın ilerlemesini durduruyor hatta önlenmesini sağlıyor. Beyin aktif kaldığında güç kaybetmiyor ve herhangi bir kas gibi güçlü ve sağlıklı kalıyor.
  2. STRESİ AZALTIR: İş hayatında, ilişkilerinizde ya da günlük hayatta karşılaştığınız durumlarda ne kadar stresli olursanız olun, muhteşem bir hikâyeyi okurken dalıp gittiğinizde hepsi silinir. İyi yazılmış bir roman size başka dünyalara götürür. Gerginlikler yok olur ve rahatlarsınız.
  3. DAHA BİLGİLİ OLURSUNUZ: Okuduğunuz şeylere ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz. Bilgi sahibi olmak hayatta karşılaşacağınız zorluklarla baş etme konusunda sizi donanımlı kılar.
  4. KELİME DAĞARCIĞINIZ ARTAR: Okudukça daha çok kelimeye maruz kalırsınız, kelime hazineniz genişler ve bu zengin dil günlük konuşmanıza yansır. Kendiniz sözel olarak iyi ifade edebilmek özgüveninizi besler ve profesyonel anlamda çok işinize yarar. Daha hızlı kariyer basamaklarını tırmanırsınız
  5. HAFIZANIZ GÜÇLENİR: Bir kitap okuduğunuzda çeşitli karakterleri, geçmişlerini, hırslarını, özelliklerini ve hikayede işlenen konu ve alt planları hatırlamak zorundasınız. Böylece beyninizde yeni sinaptik bağlar oluşur ve var olan bağlar güçlenir.
  6. ANALİTİK DÜŞÜNME BECERİLERİNİZ GELİŞİR: Hiç gizemli bir roman okuyup kitabı bitirmeden kendiniz gizemi çözdüğünüz oldu mu? Eğer olduysa kritik ve analitik düşünme becerinizi harekete geçirmişsiniz demektir. Ayrıca başkalarıyla kitaptaki karakterlerin gelişimini, hikayenin işlenişini ve diğer yazım unsurlarını tartışırsanız bu beceriniz daha da gelişir.
  7. DAHA İYİ ODAKLANIRSINIZ/ KONSANTRASYONUNUZ ARTAR: İnternet çılgınlığında bir sürü işi aynı anda yaparak oradan oraya sürükleniyoruz. Beş dakikalık bir zaman diliminde bir iş üzerinde çalışıyor, maillere bakıyor, yanımızdaki insanlara laf yetiştiriyorken bir yandan da gözümüz akıllı telefonumuzda ve hatta iş arkadaşımıza cevap veriyoruz. Tabi ki stres artarken verimlilik düşüyor. Oysa ki, kitap okurken kitaba odaklanırsınız ve dünyayı unutursunuz. İşe giderken yolda kitap okumayı deneyin bakın nasıl işte konsantrasyonunuz artacak.
  1. YAZMA BECERİNİZ ARTAR: Daha çok okudukça ve kelime dağarcığınız genişledikçe yazma beceriniz de olumlu yönde etkilenir. Aynı müzisyenlerin birbirini etkilemesi, ressamların ustalardan etkilenmesi gibi başka yazarların eserlerini okuyarak yazma becerilerini geliştirirler.
  2. DİNGİNLİK: İyi bir kitap okumanın getireceği rahatlama yanında kendinizi son derece huzurlu ve sakin hissetmeniz de mümkün. Manevi konular hakkında okumak kan basıncınızı düşürürken sakinlik hissi verir.
  3. BEDAVA EĞLENCE: Çoğumuz not eklemek için ve ileride kaynak olarak kullanmak için sayfaları kıvırmayı severiz ve kitapları satın alırız. Çok fazla kitap alıp maddi olarak sıkıştığınızda kütüphaneler ve PDF formatında dilediğiniz kitapları bilgisayarınızdan akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden okuyabilirsiniz.

Bir tane daha faydası olabilir. Elbette bir hayvan severseniz. Düşünün ki bir şirket var ve yönetim kurulu sadece hayvanlardan oluşuyor. Yani şirketin elde ettiği kar bir patrona değil, sokak hayvanlarının tedavisi amacıyla kullanılması planlanıyor. İşte bu şirketin adı da kitapkoala.com. Eğer oradan kitap alırsanız hayvan severler için özel bir fayda daha oluşuyor. Hatta bu makaleyi de paylaşırsanız başka hayvan severlerin de bunu duymasını sağlarsınız.  (https://kitapkoala.com)

Dünyada klasik edebiyattan moda dergilerine, biyografilerden, kişisel gelişim kitaplarına kadar her türlü merakı karşılayacak okuma türleri var. Siz yeter ki, bir süre de olsa bilgisayarınızdan uzaklaşın, bir kitap alın elinize ve kendinizi yenilemeye başlayın.