Hepimiz Katiliz – Mesut Demirbilek & Onur Akhan

Hepimiz Katiliz – Mesut Demirbilek & Onur Akhan

417
0
PAYLAŞ

Cinayet Masası’nda üst düzey yönetici olarak 22 yıl çalışan Mesut Demirbilek tarafından kaleme alınan Hepimiz Katiliz, yazarın kaleminden çıkan ilk kitap olan Cinayet Sohbetleri’nin devamı niteliğinde görülebilir.

İki kitabı birbirinden ayıran temel fark, Cinayet Sohbetleri’nde cinayetleri cesetlerin ağzından dinlerken, Hepimiz Katiliz’de cinayetlerin katilin tarafında nasıl bir motivasyonla işlendiğine tanık oluyoruz.

Hepimiz Katiliz’i diğer suç ve cinayet kitaplarından ayıran en önemli özellik, gerçek bir suç uzmanının kaleminden çıkmış olması. Kitap sürükleyici anlatımı ile hızla akıp gidiyor ve zoraki kurgulara yer vermiyor. Anlatılan cinayetlerin gerçek olaylar olması da okuyucuyu kitabın içine daha fazla çekiyor. Bir röportajında “Ben İstanbul’u cinayetlerle tanıdım.” diyen Mesut Demirbilek’in yıllarca edindiği tecrübesi, akıcı anlatımı ile bir araya gelerek okurlar için heyecanlı bir okuma deneyimi yaratıyor. Kitaba en büyük katkılardan biri ise Onur Akhan’ın cinayet sohbetlerini, keyifli diliyle öyküleştirmiş olması. Kullandığı dilin edebiyatçılar tarafından da alkış alacağını düşünüyorum.

Hepimiz Katiliz, tüm tek tanrılı dinlere göre tarihin ilk katili olarak kabul edilen Kabil’in, Habil’i öldürmesinin hikayesi ile başlıyor. Bundan sonraki bölümlerde ise okuyucu, gerçek suç hikayelerindeki katillerin öldürme motivasyonunu nereden aldığını ve cinayetin ne şekilde işlendiğini açık ve sürükleyici bir biçimde öğreniyor. Özellikle suç kitaplarından hoşlananlar için oldukça etkileyici olan Hepimiz Katiliz, ürpertici bir biçimde katillerle, katil olmayanlar arasındaki farkın ne kadar küçük ve ne kadar anlık bir biçimde değişebilecek olduğunu gösteriyor. Eğitim seviyesi, dili, dini, ırkı fark etmeksizin her insanın motivasyon oluştuğu takdirde cinayet işleyebilecek olması, kimi zaman sinirlendiğimizde düşünmeden ettiğimiz sözleri aklımıza getirerek, düşündürücü bir kitap okuma deneyimi yaratıyor.

Katille kurulan empatinin ürperticiliği, kurbanın yaşadığı çaresizlikle bir araya geldiğinde “Hepimiz Katiliz”, okurda derin bir sorgulama yaratıyor. Toplumsal sebeplerin, ekonomik durumun, siyasetin ve ahlak kurallarının cinayet üzerindeki etkisi ise içinde yaşadığımız toplumsal düzeni yeniden gözden geçirmemizi sağlıyor. Yoğunlukla şehvet ve para ekseninde gerçekleşen cinayetler, her insanın hayatında yer alan duyguların ve olayların, cinayete nasıl sebep olabileceğini gösteriyor. Kimi zaman katilin, kimi zamansa dedektifin ağzından anlatılan cinayetler, intikam ve hırsın insan hayatında nelere yol açabileceğini göstererek okurun kendi iç dünyasını yeniden gözden geçirmesine neden oluyor.

Kitaptaki en etkileyici hikayelerden biri ise Fotin Dayı hikayesi. Katilin yerine kendinizi koymadan edemeyeceksiniz. Siz aynı durumda olsanız ne yapardınız sorusu adalet kavramının bile yeniden düşünülmesine sebep oluyor.

Kişisel olarak kitabı çok cesur buldum. Sevgili Mesut Demirbilek ve Levent Danışman ile beraber sadece kitap hakkında değil ama aynı zamanda suçlar, deliller, cinayetler ve seri katiller hakkında da konuştuk. Videoda ilginç ve bilgilendirici diyaloglara da tanık olabilirsiniz.