Hedeflerinizden Ne Kadar Uzaktasınız?

Hedeflerinizden Ne Kadar Uzaktasınız?

133
0
PAYLAŞ

4 Temmuz 1952 günü, Florence Chadwick adında 34 yaşında bir kadın, Catalina Adası ile California arasındaki 34 kilometrelik mesafeyi geçmek için serin sulara girdi. Yoğun sis ve dondurucu okyanus suyu, bu kadını korkutamamıştı. Çünkü daha önce, İngiltere ve Fransa arasındaki 32 kilometrelik Manş Denizi’ni geçmişti. Ayrıca Manş Denizi’ni iki yönlü geçen ilk kadındı.

Saatler geçtikçe, vücuduna sürdüğü gres yağına rağmen dondurucu soğuk gittikçe kendisini hissettiriyordu. Yaklaşan köpek balıkları yüzünden, yanındaki koruma tekneleri birkaç kez köpek balıklarına ateş etmek zorunda kalmıştı. Televizyonunda canlı olarak verdiği mücadelede saatler ilerlemeye başlayınca Florence’ın gücü tükenmeye başladı. Teknedekiler, devamlı çok az kaldığını söylüyor, moral vermeye çalışıyor ve “Asla vazgeçme” diyorlardı. 15 saatten fazla yüzmüştü ki, artık daha fazla dayanamayacağını söyleyip, tekneye alınmak istedi. Yoğun sis ve soğuğun etkisi kendini gösterdi ve teknedekilerin ısrarları da fayda etmedi. Sonunda Florence’ı tekneye aldılar. Ancak tekneye çıktıktan çok kısa bir süre sonra büyük bir pişmanlık duydu. Çünkü kıyıya sadece birkaç  yüz metre kalmıştı.

Florence kıyıya çıktığında ilk sözleri şunlar olmuş:

“Kıyıyı göremedim, bu kadar yakın olduğunu bilseydim asla bırakmazdım.”

İki ay sonra aynı denemeyi tekrarladı ve yine yoğun sis olmasına rağmen, bu sefer sisin kendisini engellemesine izin vermedi ve başarıyla karşı kıyıya çıktı. Böylece bu mesafeyi geçen ilk kadın olmanın yanında, erkelerin rekorunu da 2 saat farkla kırdı.

Florence, 1953’te Boğaziçi ve Çanakkale Boğazları’nı da başarıyla geçti.