Hazırsak zihin haritalarımızı gözden geçirme vaktidir

Hazırsak zihin haritalarımızı gözden geçirme vaktidir

266
0
PAYLAŞ

Zihin haritalarını annem lisedeki derslerime kolaylık olsun diye öğretmişti bana. Tony Buzan’ın o renkli dünyasını o dönem tanımıştım. Lisede, sınavları geçmek için kullandığım bu teknik, üniversitede not tutma alışkanlığım oldu. İş ve özel yaşamımın birçok alanında kullanmaya devam ederken de  fark ettim ki tatlı tatlı beni yöneten, yönlendiren, benimle konuşan, işaretler, mesajlar veren bir sürece dönüştü.

Bunaldığım, karıştığım, durup bir mevcudu kontrol etme ihtiyacı hissettiğimde ya da aldığım yeni kararlara doğru ilerlerken eklemeler, çıkartmalar yapmak istediğimde keyifle başvurduğum şeylerden biri oldu.

İşte böyle bir zaman bu aralar benim için, peki ya sizin için?

Hava kapalı, keyifler pek yok, bir durduk, durur gibi olduk. Bir telaş var içimizde tarifsiz; yarım kalanlar, elde bekleyenler, bu karmaşa geçtikten sonra önümüzde birikecekler… Bir de sakinlik var yanına iliştirdiğimiz, içimize döndüğümüz, yüzleştiğimiz… Kendimizi güvenli moda aldığımız andan itibaren arındığımız her şeyden arta kalan; zaman, sessizlik, bir ben, bir sen, iç sohbetlerimiz, kendi kendimizeyiz…

Tam da böyle zamanlarda benim yapmayı en iyi bildiğim şey zihin haritalarımla oynamak. Hem bir meditasyon, kendime döndüğüm, telaş ve kaygılarımdan arındığım, sadeleştiğim; hem bir yolculuk, hedefe ulaşmak için almam gereken yolun taşlarını tek tek dizdiğim, sağlam mı diye kontrol ettiğim.

Şimdi bir hayal edin sizin neler var haritanızın başlıklarında? Neler önceliğiniz? Neler için çabanız?

Önceliklerinizle, çabalarınızın yoğunluğu aynı yerde mi kontrol edin. Kariyerse önceliğiniz, çabanızı başka bir konuya daha çok harcıyor olabilir misiniz örneğin?

Sorulması gereken bir diğer soru, “Alt başlıklar, amaca doğru hizmet ediyor mu?” Mesela, Yeni bir dil öğrenmekse amacınız, alt başlıklarında günlük kaç sayfa kitap okumalısınız, hangi filmleri izlemelisiniz, ne kadar sürede kaç kelime öğrenmelisiniz gibi net adımlarınızı yazmış mısınız?

Peki kaç başlık var haritanızda, bir sınırı olmalı mı? Sizi bilmem ama hayallere sınır koymayı sevmeyen biri olarak, haritaların da yalnızca hayallerle sınırlı olacağına inanırım ben. Yeter ki doğru zaman planı, doğru bir çizelgesi olsun. Çünkü hayalleriniz, amaçlarınız ve bu yolculuktaki alt hedeflerinizin ne kadar gerçekçi ve yapılabilir olduğu, haritanızın sağlıklı çalışması için kıymetlidir.

Şimdi alın kalemleri elinize ve kendinizi zihin haritalarının rengarenk dünyasına bırakın. Yazın ve çizin neler yapmak istiyorsanız, sevdiklerinize daha fazla zaman ayırmak da, birikim planınız da, kişisel gelişim ve sağlığınız için yapacaklarınız da, almak istediğiniz ev ya da arabanın hesabı da, gidip görmek istediğiniz yerler de hepsi sizin ve dolayısıyla haritanızın bir parçası.

Diyeceğim şu ki  bazen 1000 adımdan daha az adım atarak geçirdiğimiz bu günler, kendimizi zihnimizin haritasıyla 1000 adım ileriye taşıma zamanlarımız olabilir mi?

Sezin Barlas