Hayatta ne yapmak istiyorsun?

Hayatta ne yapmak istiyorsun?

461
0
PAYLAŞ

“Hayatta ne yapmak istiyorsunuz?” Bu belki de herkesin kendisine sorduğu bir soru. Birçoğunun bu soruya verdiği yanıt ise “Ne yapmak istediğimi bilmiyorum ama bildiğim tek şey, yapmak istediğimin bu olmadığı” şeklinde oluyor.

Bu cümleyi söyleyen çevrenizden biri veya siz olabilirsiniz. Çok değil daha 20’li yaşlarının ortasında, akıllı, çalışkan ama bir yandan da iş dünyasının içinde sıkışıp kalmış pek çok insan kendine bu cümleyi söylüyor. Her yeni yıl başlangıcında yeni planlar yapılıyor ancak o planlar çoğu zaman gerçekleşmiyor. Peki, bunun nedeni ne? Yanıt, bu sorunun cevabını bilememekte gizli.

Birçok insan bu tuzağa düşüyor. Bir şeye başlamadan önce hayata dair büyük kararlar verme ihtiyacı hissetme tuzağına veya bir tutkuyla doğmuş olma ihtiyacı tuzağına, hiç olmadı mutlu olduğunuz şeylerle mesleğinizi birleştirmenin kolay olduğu tuzağına…

İnsanlar “Beş yıl veya on yıl sonra nerede olmayı planlıyorsun” diye sorduklarında, birçok kişi birbirinden farklı yanıtlar veriyor, planlarını sıralıyor. Oysa asıl mesele bu değil. Aslında beş yıl sonra veya on yıl sonra nerede olacağımıza dair hiçbirimizin bir fikri yok. On yıl önceki halinizi düşündüğünüzde, bugün burada olacağınızı hayal ediyor muydunuz?

Comcate’in 19 yaşındaki CEO’su Ben Casnocha “My Start Up Life” kitabında tutkularının zamanla evrildiğini ve sonuçta bugün olduğu yere geldiğini anlatıyor. Girişimcilikte ilgi alanları ve fark yaratma vardır. Ancak bu ilgi alanlarının ötesinde, tutkuların gerçeğe dönüşmesini sağlayan şey atılan ufak adımlardır. Yani hiçbir şey, hayatta ne yapmak istediğine karar vermekle başlamaz.

Karar vermenin yerine merakı koyun

Bir kariyer yolculuğuyla ilgili kesin kararlar almak yerine, merak duygusunu yerleştirmeyi deneyin. Dünyanın nasıl işlediğine dair merak duyun. Kendi ilgi alanlarınızın farkına varın ve bir konudaki tutkunuzu pratiğe dönüştürecek ufak yollar açın. Henüz bundan para kazanamasanız bile çabalayın.

Tutkuyu gerçekleştirmekten para kazanmaya giden yol hemen oluşmaz. Hatta bazen ilgi alanlarınızın dışına bile çıkmanız gerekir çünkü bir gelir kaynağıyla eşleştiremeyebilirsiniz. Bunun en güzel örneği blog yazarı olmak. Dünyada profesyonel olmak isteyen binlerce blog yazarı var. İlgi alanlarını gelir kaynağına çevirmek için çabalıyorlar. Ancak blog yazarlığından para kazanmak sanıldığı kadar kolay değil. En başarılı örneklerde bile buna yıllarını vermek gerekiyor. Hatta bu şekilde olan birçok blog yazarı, artık bunun bir hobi olmaktan çıktığını bile söylüyor.

Sahip olduğunuz tutkunun evrim geçirmesi için en önemli şeylerden biri de sabır. Bunun yanı sıra diğer fırsatlara açık kapı bırakmak da gerekiyor.

Para kazanmayı düşünmek iyi bir başlangıç olmaz

Yeni iş kuranların yüzde 80’i ilk beş yıl içinde başarısız oluyor. Daha da ilginci, geri kalan ve başarılı olan yüzde 20’lik kesim ilk başta planladığı şekilde yola devam etmemiş olması. ABD’nin en ünlü web sitelerinden birinin kurucusu olan Steve Pavlina, ilk başladığında ürünler ve düzenlediği atölye çalışmalarından gelir elde edeceğini düşünüyordu ancak beş yıl geçtiğinde, gelirinin çoğunun reklam ve ortak çalışmalardan geldiğini gördü.