“Hayatta Başarı”

“Hayatta Başarı”

86
0
PAYLAŞ

Kişiyi bireysel sınırlarını zorlayarak gayret göstermeye sevk eden ve çalışma temposunun odağına kazanmayı, sonuca ulaşmayı, hedefe erişmeyi yerleştiren ‘başarı’ olgusu motivasyon kaynaklarımızın ön sıralarında yer alır.

Başarı pek çoğumuz için neden önemlidir ve bizleri nasıl motive eder?

Bir şeyi elde etmeyi, gerçekleştirmeyi veya bir yere ulaşmayı çok istiyor olmak başarıyı besleyen etkenler.

Roald Amundsen için güney kutup noktasına erişen ilk insan olmak…

Edmund Hillary için Everest Dağı’nın zirvesine çıkan ilk dağcı olmak…

Ayrton Senna için Formula 1 dünya şampiyonluğunu kazanmak…

Lise Meitner için atomu ilk kez parçalamak…

Roald Amundsen, güney kutup noktasına erişen ilk insan

ne anlam taşıyordu acaba? Yolculuklarının sonunda elde ettikleri başarıları onlara kendilerini nasıl hissettirmişti? Onların adına elbette ki konuşamam. Yine de büyük bir tatmin duygusu yaşadıklarını hayal ediyorum ve bu insanlara yolculuklarında ilham veren şeyin tutku olduğuna inanıyorum. Daha da önemlisi onları yılmadan yolda tutan şeylerin kararlılık, irade ve sabır olduğunu düşünüyorum. Kendilerini hep ‘varış noktasında hayal ederek’ yürüdükleri veya çalıştıkları gözlerimin önünde canlanıyor.

Edmund Hillary, Everest Dağı’nın zirvesine çıkan ilk dağcı

Başarılı olmak arzusuyla çalışmak veya mücadele etmek asla kötü değil. Bununla birlikte başarıyı, bireyin potansiyelini performansa dönüştürürken kendisine koymuş olduğu nesnel hedefleri gerçekleştirmek ile sınırlamanın da tek başına yeterli olmayacağı görüşündeyim. Asıl önemli olanın, kişinin başarıya ulaştığı noktada edindiği kazanımların yaşamına katacağı değerler olduğuna inanıyorum. Örnek vermek gerekirse, bir projeyi belirlenmiş hedefler doğrultusunda tamamlamak, yüksek cirolu bir satış sözleşmesi imzalamak, işyerinde terfi etmek, daha yüksek ücret almak, maaşına ek olarak yan haklar elde etmek, daha iyi bir eve taşınmak, daha konforlu bir otomobile sahip olmak ve dahası. Tüm bunlar günümüz toplumunda kıymet bulan, itibar gören ve bir kısım insanlar tarafından gıptayla takip edilen olgular. Asıl anlam taşıyan ise bunlara sahip olan bir insanın hayat kalitesinin ne şekilde değişeceği ve yaşamının hangi yöne evrileceği.

Ayrton Senna Formula 1 dünya şampiyonu

Başarının, bir vizyon doğrultusunda yürünen yolun sonunda varılan bir noktadan, bir menzilden ibaret olmadığını; aksine yolculuk öncesinde yapılan hazırlıkların, o yolu yürümüş olmanın, yolculuğun sonunda varılan noktanın ve tüm bunların toplamının kişinin yaşamına kattığı değer olduğunu düşünüyorum.

Bundan seneler önce kıymetli Doğan Cüceloğlu’nun bir konuşmasını bizzat dinlemek şansına erişmiştim. Başarı konusuna değiniyordu. Özetlemek gerekirse, derslerde başarı, okulda başarı, meslek hayatında başarı, iş hayatında başarı, evlilikte başarı, özel hayatta başarı… şeklinde ilerleyen bir silsileden bahsederek nihayetinde hepsinin toplamının insanı “Hayatta Başarı”ya kavuşturduğundan bahsediyordu. Tüm bunların insanın hayatı boyunca yürürken önüne koyduğu taşlardan inşa ettiği bir yol olduğu imgesi canlanmıştı gözümün önünde.

Lise Meitner atomu ilk parçalayan bilim insanı

Bugün geldiğim noktada ise tüm bu başarı ögelerinin yolu oluşturan taşlar olduğunu düşünmekle kalmıyor; farkındalığa ulaşmanın, öğrenmenin ve bunların insana hissettirdiği güvenin ve keyfin yarattığı bütünlük duygusunun bu taşları bir arada tutan harç olduğuna da inanıyorum.

Ünal Elbeyli