Hayatınızın içine Acı mı yoksa Haz mı alırdınız?

Hayatınızın içine Acı mı yoksa Haz mı alırdınız?

205
0
PAYLAŞ

İnsanoğlunun acıdan kaçıp hazzı takip ettiğini her gün kendinizde ve bir başkasında deneyimliyor olmalısınız!
Hiç düşündünüz mü,kaçtığınız acı ,takip ettiğiniz haz sizin dünyanızda aslında ne ifade ediyor?

Kaçtığınız acıların ne olduğunun farkında mısınız?

Hazzı yaşamak için ne tür acılardan kaçıyorsunuz?

Hazzı yakalamak için ne tür bir acı yaşıyorsunuz?
Ya da acılardan kaçmak için yaşamayı seçtiğiniz haz gerçekten size fayda sağlayan bir durum mu?

Anlamlı geliyor mu söylediklerim, ya da karmaşık mı geldi?

Yaptığım çalışmalarda koçluk ilişkisi içine olduğum bireyler ulaşmak istedikleri, hayallerine giden yolda bir dolu engelle karşılaştıklarını ve mutluluklarına dair çözüm arayışları üzerine  soruları- cevapları birlikte konuşuyoruz.Tam da her şeyin anlamlı ve bir o kadar da karmaşık olduğunu düşündükleri yerlerden..

Huzurlu olmak isterken neden huzursuz bir hayat yaşıyoruz?

Başarılı olmak isterken neden başarısız oluyoruz?

Mutlu bir hayatın özlemiyle yanarken mutsuz ortamların içinde neden oluyoruz?

Hayatı kendimiz ve paylaşım içinde olduğumuz insanlar için ne kadar da çekilmez hale getiriyoruz. Bu soruların cevaplarını vereceğim iki örnekle anlaşılır olmayı isterim.

Mesela öğrenciyiz:
Sınavı kazanmak ve iyi bir üniversitede okuyup kaliteli bir yaşam sürmek istiyoruz ancak ders çalışmayı sıkıcı buluyoruz.

– Ders çalışmak sıkıcı (acıdan kaçma)

Ders çalışmanın bize verdiği acıdan kaçmak için televizyon izliyor, İnternette oyun oynuyor, sosyal medyada bizi mutsuz edecek kadar uzun süre zaman geçiriyoruz.Bu eylemimiz bize başarı yolunda engel olarak geri dönüyor. Çalışmak yerine başka şeylerle oyalanmak kısa sürede haz verirken, uzun vadede bize acı olarak geri dönüyor.Yeteri kadar çalışmadığımız, başarılı olamamanın verdiği kaygı kendimize suçlamalar olarak hayatımızda yerini buluyor.

Burada anlamamız gereken şey, bizim neden boşa zaman geçirme eğilimi içinde olduğumuz , boşa geçirdiğimiz zamandan dolayı kendimizi neden suçladığımızı anlamak ve bizi,hedefimize ulaştırmada yapmamız gereken şeyin- ders çalışmanın sıkıcı durumunu- yönetme becerimizi geliştirmekle istediğimiz başarıyı elde edeceğimizi fark ediyor olmamız.

Yaptığınız eylemlerle ne için neyden vazgeçiyorsunuz?

Bu eylemlerin yaşamak istediğiniz hayata etkisi nedir?

Allah’tan bu istemediğimiz durumların hepsi değişebiliyor ,hepsi dönüştürülebiliyor.

Mesela bu örnekte ise bir annesiniz ya da bir baba :

Bulunduğunuz ortamlarda etrafınızdaki insanların size nasıl davranacağını siz belirlemek istiyorsunuz.Kişiler arası saygı sizin için değerli ve ortak anlayışta paylaşımın yarattığı birlik olmayı arzuluyorsunuz.Bunu sağlayarak huzurlu bir yaşamınızın olmasını istiyorsunuz.
Ama anne – babanızdan gördüğünüz bir davranış modeli var, o da ;uyumlu insan olmak.

Şöyle ; kendinizi ve düşüncelerinizi ortaya koymak, öğrendiğiniz davranış modelinde fikir ayrılığı olup sizi uyumsuz ,huzursuz bir ortam yaratan kişi profiline sokacağı için  herhangi bir çatışma ortamına girmemeyi, sessiz kalmayı ya da huzuru sağlamak amacıyla ara buluculuk etmeyi tercih ediyorsunuz.

– Sessiz kalmak ( hazzı takip etmek )

Sizin bu seçiminiz insanlar tarafından bir süre sonra sessiz olduğunuz için duygularınızın anlaşılmamasına belki de yanlış algılanmasına neden oluyor.
Anlaşılamayan iyi niyetinizin kullanıldığına üzüldüğünüz gibi ,bununla beraber bir de neden çözüm olmak yerine sessiz kaldığınızla ilgili olarak suçlanıyorsunuz da?

Kendinize ve karşınızdakine duyduğunuz öfke,kırgınlık büyüyor; kendi içinizi aşıp karşıdakine ulaştırmak istiyorsunuz ancak yapamazsınız çünkü siz uyumlu bir insansınız. Çünkü sizin için huzurlu ortam çok önemli. 
İçine girdiğiniz kısır döngünün kendi huzurunuzu ve ilişkilerinizin huzurunu bozduğunun farkında mısınız?

Burada yapmanız gereken istediğiniz ortak anlayışı sağlayacak, kişiler arası saygıyı ve huzurlu ortamı sağlamak için kendinizi olduğunuz gibi ifade edebilmenin yollarını bulmak, iletişim becerinizi geliştirmek olmalıdır.

Artık fark etmişsinizdir ki uyumlu insan olmak tanımı, sizi istediğiniz huzurun dışında bir yerlere taşımış durumda. Belki de yeni bir tanımlamaya ihtiyacınız var.
Uyumlu insan(sessiz kalmak) olarak huzursuz olmak mı ? Yoksa kendini ifade ederek ortak anlayışı ve paylaşımı sağlayarak  huzurlu  insan olmak mı?

Hayat çözümlerle dolu.Farkına var, durumu düzeltme becerisi kazan ,durumu düzelt her şey geçer gider….

Tutkuyla…

Sevgiler