Hayatını Aldıklarınla Kazanırsın Ama; Verdiklerinin Üzerine Inşa Edersin.

Hayatını Aldıklarınla Kazanırsın Ama; Verdiklerinin Üzerine Inşa Edersin.

324
0
PAYLAŞ

Bir İngiliz aristokrat, karısı ve oğlu ile beraber yaz tatillerini tabiatla iç içe geçirmek üzere İskoçya’nın uçsuz bucaksız kırlarına giderler. Bu tatil günlerinin birinde aristokratın oğlu köyün hemen yanı başındaki koruda tek başına dolaşmaya çıkar. Ağaçlar arasındaki su birikintisinin dayanılmaz çekiciliğine kapılarak suya girer. Delikanlı, suyun içindeyken dayanılmaz bir sancıyla ne olduğunu şaşırır. Ayağına kramp giren genç adam birkaç dakika içinde kendini su yüzeyinde tutacak son gücünü de tüketir.

Panik içinde can havliyle bağırmaya, yardım çağırmaya başlar. Suyun yakınlarında bir yerlerde, tarlasında çalışmakta olan bir köylü, çocuğun feryatlarını duyunca hemen işini bırakıp sesin geldiği yöne doğru koşar. Çırpınmakta olan bir yabancı gören, genç köylü hemen suya atlayıp delikanlıyı boğulmaktan kurtarır.

Delikanlının babası, oğlunu ölümden kurtaran genç köylüyle tanışıp teşekkür etmek için evine davet eder. Sohbet sırasında genç köylüye gelecek ile ilgili planlarını sorar. “Babam gibi çiftçi olacağım” diye isteksizce cevap verir genç adam. Baba, vefa borcunu ödeyebilmek için aradığı fırsatı bulduğunu düşünür. “Başka bir şey mi olmak isterdin yoksa?” diye sorar genç köylüye. “Evet” diye başını öne eğer genç İskoç, “Hep doktor olmak isterdim. Ama; böyle pahalı bir eğitimi babam karşılayamaz….”

İngiliz baba “Tıp fakültesinde okuman için gerekli tüm masrafları ben karşılayacağım” der.

Çiftçi Hugh Fleming’in oğlu Londra’daki St. Mary’s Hospital Tıp Fakültesi’nden mezun olur ve tüm dünyaya adını penisilini bulan bilim adamı olarak duyurur. Bir süre sonra aristokratın oğlu zatürreye yakalanır. Onu ne mi kurtarır? Penisilin.

Bu hikâyede adı geçen aristokratın adı Lord Randolp Churchill, oğlunun adı Sir Winston Churchill, onu kurtaran doktor yani yani çiftçinin oğlu ise Sir Alexsander Fleming.

Aralık 1943’te Winston Churchill, Kuzey Afrika’da hastalanır. Teşhis zatürredir. Alexsander Fleming’e haber gönderilir. Fleming, İngiltere‘den Afrika’ya uçar ve yeni ilacını İngiltere Başbakanına tatbik eder. İlaç hemen tesirini gösterir. Alexsander Fleming, Churchill’in hayatını kurtarır. Hem de ikinci kez.