Hayatın akışında gün sonu değerlendirmesi

Hayatın akışında gün sonu değerlendirmesi

161
0
PAYLAŞ

Yatağa uzandınız, yastığınızın pozisyonunu başınıza göre ayarladınız, yorganınızı veya pikenizi boynunuza kadar çektiniz ve bir günü daha geride bıraktığınızı düşünmeye başladınız. Kurduğunuz onca iletişimi ve gün içinde neler hissettiğinizi gözden geçirin, değerlendirin.

Geriye dönüp baktığınızda, geçirdiğiniz günü nasıl değerlendirirsiniz? Gününüzün kalitesini nasıl belirlersiniz? Geçirdiğiniz gün ve yaptıklarınız size keyif veriyor mu?

Gününüzü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Birçoğumuz günümüzü nasıl geçirdiğimizi belirlerken, gün içinde neler yapıp neler yapmadığımıza bakarız. Elimizde yazılı bir liste olmasa bile hemen kafamızdaki yapılacaklar listesine geri döneriz. Genelde “listeye ne kadar tik atmışsak, o kadar başarılıyız” demek oluyor bizim için.

Çoğu kişi günün sonunda, “yapılacaklar listesi”ne attığı “tik”lerin yanı sıra, gün içinde aldığı övgüleri düşünür. Eğer fazla övgü aldıysa o gün o kişi için kaliteli ve kazanılmış bir gündür. İkinci adım olarak ise kendini, etrafındaki insanlarla ve onların yaptıkları şeylerle kıyaslamaya başlar. Kendini kıyasladığı kişiler “daha az başarılı”ysa rahatlar, günün sonunda gözlerini huzurlu bir şekilde kapatır. Ancak bu yargılar gerçekten gününüzün kalitesini belirleyebilir mi?

Peki ya hiçbir şey yapmadığınız günler?
İstediklerinizi başaramadığınız veya bir adım öteye geçemediğiniz günlere ne olacak peki? Planladığınız şeyi yapmadığınızda veya işleri batırdığınızda, başkaları sizi acımasızca eleştirdiğinde, istediklerinizi yapamadığınız için uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. Belki de böyle akşamlarda, kendinizi diğer insanlarla kıyaslamak yerine, kendinize odaklanabilir, kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünebilirsiniz. En önemlisi de kendinize verdiğiniz emekler için teşekkür edin ve dinlenmek için izin verin. Gününüzün kalitesini ve ne hissettiğinizi sorgulamak için başvurabileceğiniz başka yollar da var. Örneğin kendinize bazı sorular sorarak işinize yarayacak cevaplar alabilirsiniz.

Kendinize sormanız gereken sorular:
Birçoğumuz günlük deneyimlerimizin, hayatımızın kalitesini ne olduğumuza göre değil, neleri yapıp yapmadığımıza göre belirliyoruz. Peki, artık o yapılacaklar listesini bir kenara bıraksanız nasıl olur? Gece yatağa gitmeden önce sessizce birkaç dakika otursanız ve gününüzü nasıl geçirdiğinizi düşündüğünüzde neleri başardığınıza değil, gün boyunca neler hissettiğinize odaklansanız nasıl olur? Gününüzün kalitesi değişir mi? Belki de bunun için kendinize gün sonunda şu soruları sormanız gerekiyor:

Gününüz nasıl geçti?
Gün içinde kendinizi gerçekten huzurlu ve sakin hissediyor muydunuz? Eğer öyleyse birkaç örnek verebilir misiniz?

İş arkadaşınız çalışma kağıtlarınızın üzerine yanlışlıkla kahvesini döktüğünde ona karşı merhametli ve anlayışlı olmayı başarabildiniz mi? Taksi şoförü sizi istediğiniz yere zamanında ulaştıramadı diye ona bağırıp çağırdınız mı?

Etrafınızdaki güzelliklerin farkında mıydınız? Bu güzellikler için şükrettiniz mi?

Gün içinde birkaç dakika boyunca sessiz kalarak kendinize vakit ayırdınız mı? Sadece nefes alıp içinizdeki yaşam enerjisini gözlemlediniz mi?

Başkalarına yardımcı oldunuz mu? Veya size yardımcı olanlara birkaç nazik söz söylediniz mi?

Gün içinde sık sık gülümsediniz mi? Kahkaha attınız mı?

Yaptığınız şeyi sevdiniz mi? Etrafınızdaki insanları sevdiniz mi?

İlerlemek için ne yapmalı?

Elinizde veya kafanızda yapılacaklar listesiyle gezmemeniz, ilerleme kaydedemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. İlerleme kaydedip kaydetmediğinizi belirlemek için gün sonunda bir de şu sorulara göz atın:

Gününüz nasıldı?
Gergin, stresli veya asabi miydiniz?
Gün boyunca birkaç dakikadan fazla öfke, sabırsızlık veya kırgınlık duyguları hissettiniz mi?
Büyük bir meseleyi eleştirdiniz mi veya şikayet ettiniz mi?
Başkasından daha iyi veya daha çok yapmanın yollarını aradınız mı?
Kendinize veya bir başkasına karşı kaba veya sevgisiz oldunuz mu?
Size ihtiyacı olan birinin yardımına koşmadığınız oldu mu?
Etrafınızda akıp giden hayatın tüm güzelliklerini fark etmeyi ve bunun için şükretmeyi unuttunuz mu?

Yarın daha güzel olacak
Eğer bu soruların birkaçına “evet” yanıtı veriyorsanız, belki de hayatınızın kalitesini geliştirmek, ilerletmek için biraz çaba harcamanız gerekebilir. Ancak bunu yaparken kendinize karşı acımasız ve sert olmayın; yalnız değilsiniz. Birçok kişi bu soruların en az birkaç tanesine “evet” yanıtı veriyor. Önemli olan, öncelikle problemi belirlemekten geçiyor. Bu farkındalığa ulaştıktan sonra yaşadığınız hayatı daha keyifli ve kaliteli hale getirebilirsiniz.

Hayatınızın kalitesini üç adımda yükseltebilirsiniz:

  1. Birinci adım, bilinçlenme adımı. Uykuya dalmadan önce hayatınızı nasıl yaşadığınızı değerlendirirken, o gün neleri başarıp neleri başaramadığınızı düşünmeyi bırakın. Bugünü bir örnek olarak alın. Deneyimlediğiniz saatleri düşünün, ders çıkarın ve kendinizi geliştirecek noktalar arayın.
  2. İkinci adım icraata geçmek. Tabi ki hayatta hepimizin bir şeyler yapması gerekiyor ancak önümüzdeki 24 saat boyunca bir şeyler yapmayı değil, yaşamayı öncelikli hâle getirin.
  3. Üçüncü adımda da olunacaklar listesi yerine olacaklar listesi hazırlayın. Listenizde şunlar yer alabilir:

Farkında
Huzurlu
Gülmek için nedeni olan
Sevgi dolu
Şükreden
Affeden
Düşünceli
Destek olan
Sakin
Dürüst

Yani siz o gün için huzurlu olmayı, düşünceli olmayı ve sevgi dolu olmayı seçebilirsiniz. Hayatınızın kalitesini, neleri başardığınıza göre değil kim olduğunuza göre belirleyebilirsiniz. Her şeyin ötesinde, hepimiz insanız.

Kaynak:Pickthebrain