HAYATIMIZDA Kİ SORUNLARLA NASIL BAŞA ÇIKARIZ

HAYATIMIZDA Kİ SORUNLARLA NASIL BAŞA ÇIKARIZ

70
0
PAYLAŞ

Zaman zaman bunaldığımız, hatta yeter dediğimiz çok anlar olmuştur. Bir sorun yaşadığımız zaman karşıdaki kişiyi suçlamak en kolay çözüm olabiliyor. “Senin yüzünden oldu, sen yaptın, senin tercihinin sonucu…” bu tarz durumlar sizi net bir şekilde bir çemberin içine alacaktır. Kurtulması zor çünkü karşı tarafı suçlayarak üzerinizden sorumluluğu atmaya çalışırsınız. Ancak şu bir gerçek ki; karşı tarafın isteği bile olsa hayat bizim ve sonucu biz yaşıyoruz. Bundan sebeptir ki bedelini biz ödemek durumundayız. Hayatınıza kimseyi dâhil etmeyin, fikir alın ancak son söz sizin olsun. Eğer başkasını dinleyecekseniz sonuçlarını iyi ya da kötü kabul edip, öyle uygulayın. Başkalarının doğrusuyla mutsuz olacağınıza, kendi yanlışınızdan mutsuz olmanız canınızı daha az yakacaktır.

Sonuçları Kabul Etmek Yeni Bir Başlangıç Olabilir
Hayatınızda ki sonuçları kabul etmelisiniz. Mevcut durumdan kurtulmak için “Evet, başıma bu geldi, bundan sonra ne yapabilirim”, şeklinde düşünmelisiniz. Hayatta istemediğiniz şeyler olacak, oluyor da bunları kabul edin ve hayatınızdan geçip, gitmeleri için fırsat verin.

Kabul Ediyorum
Kendinizi ve hayatınızı olduğunuz gibi kabul edin. Hiçbir şey için kendinizi değersizleştirmeyin ya da pes etmeyin. Hayatta olduğumuz sürece zaman da bizimle beraber olacak. Zamanı çok iyi kullanın. Kendinizi hırpalamamaya dikkat edin. Bir süpürgeyi maksimum güçte çalıştırırsanız, ısınır ve motoru yanar. Bazen yavaş olun, bazen dinlenin ama yeri geldiğinde maksimum güç kullanmak için hazır olun.

Günümü Sevgi İle Karşılıyorum
Sevgi her şeyin anahtarıdır. Sevginin açamayacağı, başaramayacağı hiçbir şey yok. Her gününü sevgi ile karşıla! Derin bir nefes al, tut ve sonra onu bırak. Bu esnada gözlerinizi kapatabilir ya da gökyüzüne bakabilirsiniz. Düşünmeyi bırakın, bazen düşünmemek sadece etrafı dinlemek çok iyi gelecektir. İçiniz sevgi ile dolsun. Taşı, toprağı, binaları, insanları ve canlıları herkesi sevin, sevmeye hazır olun. Siz sevgiye hazır olduğunuz zaman sevgi size gelecektir.

Değişime İzin Veriyorum
Sürekli gergin ya da mutsuz musun, her şey senin başına mı geliyor? Sanırım bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiş. En huzur bulduğum anlar şükür ettiğim zamanlardır. Bir anda durun ve “çok şükür” deyin. Bugünüme, sahip olduklarıma çok şükür…

Harekete Geçiyorum
Durmak hiçbir zaman çözüm olmaz. Biraz dinleneyim ve bütün gün yatakta kalayım. İşler biraz beklesin, dediğiniz anda bence beyniniz kırmızı alarm vermeli. Bugünün işini yarına bırakmayın. Her zaman işlerinizi zamanında yapın. Beden sağlığı ve zihin sağlığı sizi sağlıklı bir birey yapacaktır.

Pişmanlıklarınız, mutsuz olacağınız şeyler olacak. Belki büyük kayıplar da yaşayacaksınız. Kendinize izin verin. Ruhunuz her bir olayı deneyimlesin. Çözüm gene kendi içinizde olacak, sevgiyle kalın…

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici & Takım Koçu