Hayatımda Bundan Sonra Ne Yapmalıyım?

Hayatımda Bundan Sonra Ne Yapmalıyım?

116
0
PAYLAŞ

Hayatta bazen kendimizi sıkışmış, eksik ve tatminsiz hissederiz. Çıkmaz sokaklara sapıp hiç bir yere varamadığımızı düşünürüz. Şu an hayatınızın hangi döneminde olursanız olun eğer mutlu değilseniz ya da nasıl ilerleyeceğinizi kestiremiyorsanız her şeyi tekrardan bir gözden geçirmenin tam zamanı.

Hayatta her şeyi bilmemiz gerekmiyor. Önünüzdeki 50 yıl 6 ay boyunca bile sizi neyin mutlu edeceğini bilemeyebilirsiniz. Önemli olan şuan sizi potansiyel olarak mutlu edecek şey ne, onu bulmak sonra da peşine düşmek. Eğer şu an içinde bulunduğunuz iş ya da okul hayal ettiğiniz gibi değilse harekete geçmelisiniz. Örneğin doktor olmak istiyorum diyorsanız kendinize şu soruyu sorun: Doktor olma fikrini mi seviyorum yoksa gerçekten doktor olmak mı istiyorum?

Böyle bir anda kendinize şu soruları sorarak bir sonraki adımınıza karar verebilirisiniz.

1. HAYAT  BAZEN HİÇ ÇEKİLMEZ
Bazen her şey kötü gider. En eğlenceli, ödülü bol, kazanımı çok işlerde, hobilerde bile kötü giden bir şey vardır. O halde nasıl bir aktivite iş ya da kariyer yapmak istiyorsunuz ki işler çok da iyi gitmediğinde buna dayanabilesiniz?

Her ne yapıyorsanız olumsuz yanına katlanabileceğinize emin olun.

2. ELİMDEKİNE RAZI MI OLUYORUM?
Bazen hepimiz en iyi seçenek yerine bir sonraki daha iyi seçeneğe razı oluruz. Bu durum kendimizi boş ve tatminsiz hissettirebilir tıpkı hiç asidi kalmamış iki gündür açık bir kutu kola gibi.

Öyleyse aza razı olmayın, en iyiye, en çok istediğinize odaklanın.

3.SİZE YİYİP İÇMEYİ, UYUMAYI YA DA DUŞ ALMAYI NE UNUTTURABİLİR?
Hepimiz yaşamışızdır benzer durumlar. Bazen öyle dalarız ki yaptığımız işe saatlerce kaptırıp kendimizi yemek yemeyi unuturuz. Düşünün bakalım en son ne zaman yaptığınız her ne ise kendinizi bu kadar kaptırıp zamanın akıp geçtiğini fark etmeden saatlerce ona yoğunlaştınız?
Bir de o aktivitenin ardında bir amaç iyi bir sebep varsa ne mutlu size.

4.HANGİ BECERİ VE YETENEKLERİMİ YETERİNCE KULLANMIYORUM?
Hepimizin öne çıkan yetenek ve becerileri var ancak bazen onlara gereken dikkati vermiyoruz. Yıllar sonra ilerlemiş yaşına rağmen kariyer değişikliği yapan insanlar bu soruyu kendilerine sorduklarında fark ediyorlar ki aslında o beceri ya da yetenekler hep sahip oldukları özelliklerdi. Yine de yolu yarılasak bile hala bu soruyu kendimize sorabilir ve birikim ve deneyimlerimize farkına vardığımız yetenek ve becerilerimiz ekleyerek yepyeni yollar çizebiliriz.

5.KORKU YÜZÜNDEN UZAK DURDUĞUNUZ ŞEY NE?
Ne çeşit bir korku olduğu fark etmez. Kendi kendinizi analiz edin sadece ve hayatın hangi alanındaki korkunuzun üstesinden gelseniz kendinize yeni yollar açabilirsiniz? Korkularınız ne tür girişimlerinizi hatta hayalini bile kurmanızı engelliyor? Korkmasaydınız nasıl adımlar atar ve neler elde ederdiniz?

6.BİR YIL SONRA ÖLECEĞİNİZ SÖYLENSEYDİ NE YAPARDINIZ VE ARDINIZDA NASIL BİR MİRAS BIRAKMAK İSTERDİNİZ?
Bütün gün bir sürü iş ile uğraşmaktan pek ölüm hakkında düşünmeyiz. Sadece ölüm kelimesi bile kanımızı dondurur.

Öte yandan ölümü düşünmenin avantajları da var. Bunlardan biri gerçekten neyin bizim için önemli olduğuna odaklanmamızı sağlar.

O zaman bir düşünün bakalım:

Ardınızda nasıl bir miras bırakmak istiyorsunuz?
Nasıl hatırlanmak istiyorsunuz?
Siz göçüp gidince arkanızdan hangi hikayeler anlatılsın istersiniz?
Ölüm ilanınızda ne yazsın isterdiniz?

7.DÜNYAYI NASIL KURTARACAKSINIZ?
Son zamanlarda gündemi takip edin etmeyin hepimizin maruz kaldığı terör başta bir sürü sıkıntı var.
Değerlerinizi ve inançlarınızı gözden geçirin ve onları dünyayı daha güzel yaşanacak bir yer haline getirmek için hangilerinden faydalanabilirsiniz?

Basitçe sizin için bir anlam ifade eden bir sorun seçip onu çözmeye çalışın. Tabi ki dünyanın derdini tek başınıza çözemezsiniz. Fakat katkıda bulunabilir ve fark yaratabilirsiniz ki esas önemli olan bu.

Bu arada tüm dünyayı kurtarmanız gerekmiyor.

Bu yolculukta bir kişiyi kurtarsanız ya da yardım etseniz tüm dünyayı kurtarmış sayılırsınız. Sizin küçük iyilik hareketiniz dalga hareketi yaratabilir ve yaptığınız yardımın o kişide nasıl bir etki ve değişiklik yarattığını bilemezsiniz.

Deneme yanılma yoluyla ilerlediğimiz bu hayatta elbette hatalarımız olacak. Asıl olan gece yatıp yastığa başınızı koyduğunuzda huzur içinde uykuya dalabilmek.

Kaynak:thespiritscience.net