HAYATA NASIL BAKIYORUZ?

HAYATA NASIL BAKIYORUZ?

102
0
PAYLAŞ

Hayata bakış açımız çok önemlidir. Hayata nasıl bakarsak, onu yaşayacağımıza inanıyorum. Birçok insan evrene olumsuz mesaj verdiğini fark edemez. Bazen sıkıntılarımıza o kadar gömülürüz ki bu sıkıntıların arkası kesilmez ve bu süreçte başımıza gelen olumlu şeyleri de göremeyiz. Bu konuda kendi deneyimlerimden elde ettiğim bir kaç ipucunu sizinle de paylaşmak istedim:

Hayata Olumlu Bak

Hayata olumlu bakmanın ilk kuralı elindekilere kıymet vermektir. Bir adım ileriye gideceksen elindeki imkânları arttır. Bir kitap almak bile seni mutlu ediyorsa, istediğin kitabı almalısın. Her zaman etrafındaki güzellikleri görmeye çalış. İnsan ilişkilerini geliştir. İnsanlarla konuşmak seni geliştirecek, sana bir şeyler katacaktır.

Hayat Standardına Dikkat Et

Uyku insanlar için vazgeçilmez bir unsurdur. Uykusunu alamayan insanlar her zaman agresif olur. Uyku düzenine önem ver. Uyuyamama problemin varsa, bu durum bile hayata olan bakışını etkileyecektir. Sabahları erken kalkıp, gününü verimli geçirmeye çalış. Kendine bir şeyler kat. Kendini geliştirecek aktivitelerde bulun.

Huzurunu Kaçıran Olaylara Dikkat Et

Yaşadığımız her olay, bizi mutlaka etkilemektedir. Etkilemiyor desek de aslında yaşadığımız, gördüğümüz her olay bilinçaltımıza işleniyor. Öncelikle olaylara karşı etkilendiğini kabul et. İçindeki duyguları anlamlandır. Bizi rahatsız eden, bize zarar veren insanlar sırtımızda bazen yük olur. Aklımızda taşıdığımız düşünceler, endişeler; bunların hepsi huzurumuzu kaçırmaktadır.

Hayatını Minimum Yaşa

Evinde fazla eşya varsa, onları bir başkasına verebilirsin. Çok insan bile bazen sıkıntı verebilir. Yoğun dert ve sıkıntı dinliyorsan, bunu da azalt. Her bir sorun başkasına ait olsa bile seni de etkileyecektir. Derdini anlatmaya hazır bekleyen kişilere hayatın içerisinde güzel bir şeyler olduğunu gösterebilirsin. Fazla düşünmeyin. Düşünmek güzel bir şey, ancak unutmayın; her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, düşünmenin de fazlası zarardır. Eğer sadece düşünüyor ama aksiyona geçmiyorsan, sadece baş ağrısı yaşarsın ve bu durum moralini daha çok bozacaktır.

Hayatı Güzelleştir

Hayatını budayabilirsin. Kurumuş dallarını kes ve daha fazla yeşermek için kendine şans ver. Bu nasıl olacak? Geçmişe dönüp baktığımızda “keşke”lerimizin olduğunu görürüz. Vazgeçemediğimiz ama bizi üzen şeylerden kurtulmanın vakti gelmiştir. Evet, çok üzüleceğiz ama her gün üzülmektense bir anda üzülüp, yeni şeylere fırsat vermeliyiz. Çünkü adı üstünde geçmiş, geçmiştir.

Her olayın farklı bakış açısı vardır. Tek bir yerden bakmamalıyız. Ne kadar çok bakış açısına sahip olursak o kadar çok farklı fikre sahip oluruz. Fikirlerin sabit olmasın. Bu durum seni bulunduğun yere sabitleyecektir. Sabitlenme, ilerlemeye ve gelişmeye devam et.

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici Koçu