Hayata Karşı Güçlenmenin Sırları

Hayata Karşı Güçlenmenin Sırları

88
0
PAYLAŞ

Birçoğumuzun yapmak istediği şeyler vardır. İçimizde “keşke” dediğimiz ama elde edemediğimiz durumlar mevcut. İnsanlara fazla ödün vermek hayata karşı en zayıf noktamız.

Bir musibet bin nasihatten iyidir; yaşadığımız olaylardan ders çıkarmak, hayata karşı güçlenmek için ilk adım olmalıdır. Kendimden örnek vermeyeceğim çünkü bazen o kadar acı ve o kadar çok şey yaşarsın ki bunları bahsedemezsin, belki korkarsın ama sana çok büyük dersleri olur. Çevrendeki insanların varlıklarını ve yokluklarını cam gibi görürsün. İşte o an da çevrene olan bakışın bile değişmeye başlar. Hiçbir şey artık eskisi gibi değildir. Sen de eski sen değilsindir.

Ama onunla yaşadığım güzel günler vardı. Bu en tehlikeli savunma. Vefa ile karıştırılan bu olay tamamen asılsız. Herkesle güzel günlerin vardır. Herkesle yaşadığın anı, paylaşım, ilklerin vardır. Peki, sonunda ne oldu? Sana ne yaptı, ne kadar yanındaydı, ne kadar önemsendin? Cevap vermem gerekirse; “hiç”. İnsanlar yaşadıkları iyi günlerle değerlendirilmemelidir. Karakteri, düşünce yapısı çok önemlidir. Eskiden düşünce yapıları ne olursa olsun herkesi hayatıma kabul ediyordum. Ama olmuyor, sen onları kabul etsen de onlar seni kabul etmiyor ve çabaladığınla kalıyorsun.

Yeteri kadar iyi değilim; kendimize yaptığımız en ama en büyük haksızlık işte bu cümle içinde gizlidir. Bu soruyu sorduğunda doğumdan şu ana kadar milyon tane kusur bulabiliyorsun. Ne gerek var?  Sen yeteri kadar iyi ve mükemmelsin!Beğenilmek istiyorsan, önce kendini beğenmelisin.

Yapmak istediklerimi yapmak için çok geç kaldım! Yapmak istediklerini yapacağın sırada ya aklın karışıktı ya da erken olduğunu düşünüyordun, şimdi ne oldu da geç olduğuna karar verdin? Hiçbir şey için geç değildir. Dün için bugün geç ama yarın için bugün erkendir. Bütün yorumları boş ver. Kendin için söylediklerin, başkalarının senin için söylediği şeyler sadece boş ver. Bir gayret ile istediğin şey için çabala en azından denedim, olmadı, dersin.

Yanımda biri olsun. Bu da bir diğer bataklık cümlesidir. Bu düşünceye büründüğün an hayatına aldığın herkese sülük gibi yapışıyorsun. Ne gerek var? Seni sen olduğun için yanında olmak istedikleri için yanında olsunlar.

Hayatta kendi kararlarını özgürce aldığında ve sonuçlarına katlanabildiğinde büyümeye başlıyorsun. Elbette mızmızlanabilirsin, hakkın. Ama bazı şeyleri uzatmamalısın. Hayat devam ediyor, durduramazsın. Dünde yaşadığın her an senin için büyük kayıp. Sevdiklerin sağlıklı ve yanındayken onların kıymetini bil. Gitmek isteyen gitsin! Gitsin ki yenisi gelebilsin. Hayatımızda kalmasını istediğimiz ve bizi üzen kişiler; bizim yerimizde saymamıza ya da gerilememizi sağlayacaktır ama hiçbir zaman ileriye götürmeyecek.

Hayatta güçlü olmak için bazı zamanlarda radikal kararlar almalısın. Keskin kararlar seni çok değiştirecek ve bu radikal kararlar seni ileriye götürecek. Hiçbir şey için korkma! Artık harekete geçme zamanı!

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici ve Takım Koçu