Hayat Bazen Zorluklarla Baş Etme Sanatıdır.

Hayat Bazen Zorluklarla Baş Etme Sanatıdır.

116
0
PAYLAŞ

Akşam yemeğinde kırmızı gözlerle sessiz sessiz  ağlayan çocuğunuz arkadaşlarından zorbalık gördüğünü anlatırsa ne yapardınız?

Bazı insanlar öyle zayıftır ki; başkalarına üstünlük taslayarak kapatırlar güçsüzlüklerini.
Zaman zaman bu tip insanlar olmuştur etrafımızda. Bunu yaşayan eğer sizin çocuğunuz olsaydı, maruz kaldığı zorbalıklarla başa çıkabilmesi için nasıl destek olurdunuz? Bu maalesef yaşamımızın bir çok evresinde karşılaştığımız bir durumdur.

Çocuğunuz gözyaşları ile size geldiğinde ve arkadaşlarından zorbalık gördüğünü anlattığında siz nasıl davranırdınız?

“Onlar senin arkadaşın bu konuyu onlarla hallet” diyerek ona ikinci bir zorluk mu yaşatırdınız?

Yoksa çocuğunuzu dinleyip onun duygularını anlayıp, onunla empati kurup seni anlıyorum mu derdiniz?

Elbette çocuğunuz kendi yaşıtları ile ilişkilerini kendi düzene sokmalı ve kendi başa çıkmalı. Fakat arkadaşlarından sürekli olarak duygusal, hatta fiziksel zorlamalara ve zorbalıklara maruz kalıyorsa, bu konuda çocuğunuzu yalnız bırakmamalısınız. Onun yanında olduğunuzu bilmesi kendine güvenini artıracaktır. Duygularını yaşamaya, ifade edebilmeye, kendini anlamaya ve anlaşılmaya ihtiyacı olacaktır.
Duygularını ifade edebilmesi ve hayatındaki en yakın kişinin onu anlaması, çocuğunuz için çok güçlü bir destektir. Bundan sonrasında çocuğunuz kendi gücünü içinde yaşar ve kendi seçeneğini kendi yaratır.
Hayatımızda zaman zaman hepimiz böyle durumlarla baş etmek zorunda kalmışızdır. Sizler de bir düşünürseniz bu konularla nasıl üstesinden geldiğinizi hatırlarsınız. Paylaştığınız sizi anlayan, dinleyen birileri olmuştur yaşamınızda. Yalnızca dinlemek bile anlaşıldığını hissetmek, duygularını ifade edebilmek insanı ne çok rahatlatan bir şeydir?

Sizler de çocuğunuzun daha güçlü, daha mutlu ve kendi çözümlerini kendi yaratabilen bireyler olmasını ve sosyal ortamlarda daha sağlıklı ilişkiler kurmasını istiyorsanız, “Kızınız Acımasız Olabilir” adlı kitap bu konuyla ilgili ihtiyaçlara cevap veren iyi bir materyaldir.

Dileğim; hiç bir çocuk üzülmesin, güçlü olsun, zorluklar onlar için gelişim aracı olsun yalnızca.
Amacımız mutlu, yaşamdan zevk alan bireyler yetiştirmek.

Sevgiyle kalın…

Zeynep Alnıaçık Ulutaş
Müzisyen & Öğrenci Koçu