Hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz!

Hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz!

426
0
PAYLAŞ

Her şeyi biliyor, anlıyor ve yorumluyoruz. Ülke olarak okuma oranımız oldukça gerilerde olmasına rağmen toplum olarak entelektüel düzeydeyiz. Akıl verme, ders verme, öneriler gibi kutsal güçlerimiz var insanlara karşı. Öyle değil mi?

Yakın zamanda herhangi bir sorun ile uğraştınız mı? Biraz düşünmenizi ve o ana gitmenizi istesem, kabul eder misiniz?

Sorun, ansızın kapıyı çaldığında ne yapıyorsunuz? Neler hissediyorsunuz? İç sesiniz ile neler konuşup, soruyorsunuz? Hemen hemen buna benzer şeyler yapıyoruz değil mi?

‘’Sen cevapları ezberliyorsun ama hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz’’ Osho

Sorunlar ya bir ilişki ya bir işe bağlı başarı ya maddi ya da çevresel faktörlere bağlı bizi buluyor. O anda çoğu zaman kurban psikolojisine giriyoruz. Sadece biz kendimizin bu sorunları yaşadığı hissi bahtsız, kadersiz, şanssızız nidaları ile büyüyor. O anda tüm insanlar hayatından memnun, başarılı ve mutlu gibi geliyor. Aslında böyle olmadığını bir küçük nefes arasında görebilecekken.

Yine de her zaman çözümü başkalarından bekliyoruz. Asıl cevherin kendi içinizde olduğunun farkına varmadan en kıymetli varlığımız zamanı tüketiyoruz.

Asıl sorun aslında iç sesimizle kurduğumuz diyalog değil, içeriğidir. Çünkü nasıl bir cevap arıyorsak ona fısıldayıp söylemesini sağlıyoruz. Özellikle iş hayatı olmak üzere insanların ilişki tiplerini gözlemlediğimde çıkmaza düşülen noktaya doğru soruların sorulmamasından gelindiğini gördüm. Ya soru sormasını bilmiyor, ya da işimize geldiği gibi veya sorundan beslendiğimiz ihtimali çıkıyor. İlişkilerin yakıtı iletişim ise soru sormakta iletişimi güçlendirendir. İşte bu güç mekanizması da yaşamda bizleri güçlü kıldığı gibi, çözüme karşı hızla ilerlememizi katkı sağlar.

Bilinçaltımızı uyandırıp farkındalığa ulaşmamızı sağlamak soru sorma ile tetikleniyor. Önemli olan burada doğru soruyu üretebilmektir. Yaşamınızda denge sahibi olmak istiyorsanız her zaman kendinize bir ayna tutmalı ve içsel motivasyonunuzu beslemelisiniz. Yaşadığınız bir sorun karşısında siz ona sorun olarak baktığınız sürece hep üzüntü, acı, stres ve buna bağlı duygulara kapılacaksınız. Oysa doğru sorularla soruna karşı vereceğiniz mücadele karşınıza çözümleri çıkaracaktır. Her zaman aradığınız cevaba ulaşamayabilirsiniz ancak bu sırada gerçekleşen içsel yolculuğunuzda birçok noktaya uğrayıp, atağa geçebilmek adına kararları toplayabilirsiniz.

Bugün yapmış olduğumuz koçluk çalışmalarının temeli de işte bu soru sorma sanatı ile çerçevelidir. Önemli olan şimdi ve sensin. İşte hepimizin farkına varmadığı veya ertelediği konu da anı kaybetmek. Eğer yaşam bir oyun ve bizlerde sahnede ki oyuncu isek, oyunun nasıl oynanacağı ve perdenin nasıl kapanacağı oyunculuğumuza bağlıdır?

Eğer okuduklarınız size biraz ilham olduysa, daha da kapsamlısı için Alan Watts’ın Güvencesizlikteki Bilgelik kitabını okumanız farkındalığınızı arttıracaktır.

Anın tadını yaşam boyu alabilmeniz dileği ile

“İnsan yaşamını belli aşamalarda zorlaştıran pek çok şey, daha ileri bir aşamada onu kolaylaştırmaya hizmet eder.”
Nietzsche

Ender ERMİŞ
Carpediem Coaching Solutions