Hayaller! Ne zamana kadar?

Hayaller! Ne zamana kadar?

594
0
PAYLAŞ

Hayallerimiz hayatımızın neresinde? Hayatımızın kaçta kaçı hayallerden oluşuyor? Kimine göre hayatın kendisi bir hayal belki de… Fransız yazar Andre Gide “İnsanın hayatı, insanın hayalidir” demiş. Bazen hayalin kendisi hayatın da önüne geçmektedir. IV. Murat’a ithaf edilen bir söz vardır: Bağdat’ı almaya çalışmak, Bağdat’ın kendinden daha mı güzeldi ne!

Çoğu zaman hayallerimizi gerçekleştirmek istediğimizden bahsederiz. Acaba bunu gerçekten ister miyiz? Yoksa hayallerimizin hep durması, kaybolmaması için bazen onları gerçekleştirmekten bile bile kaçınır mıyız? Hayallerimiz bize bu dünyadan bir kaçış sunmazlar mı? Hep bir umut vermezler mi? Gerçekleştiremediğiniz kaç hayaliniz var?

Aslında, önce “Bir hayaliniz var mı?” sorusunu sormak lazım. Sonra da , “Peki bunu gerçekleştirmek için gerçekten adım attınız mı?” sorusunu. Kendimize dönüp cevabı aradığımızda aslında bazen bu soruya cevap vermemek için dudaklarımızı ısırmıyor muyuz? Mahcup çocuklar gibi… Eğer gerçekten adım atmadıysak ya o hayal bize “empoze bir hayal”dir (filmlerden, dizilerden, reklamlardan, bilumum medyadan vs.), ya da biz onun hep hayal kalmasını istemişizdir.

Peki ya kimler hayal kurar? Çocuklar dediğinizi duyar gibiyim. Hep çocukların ve bir de tabii gençlerin hayallerinden bahsedildiğini duyarız. Ya orta yaşta olan insanlar, hatta yaşlılar… Onlar da hayal kurar mı sizce?

Bana bu soruları düşündüren şey, birkaç gün önce bir ortaokul öğrencisiyle olan bir diyalog oldu. Öğrencimiz, gencimiz diyelim, hayallerinden bahsediyordu. Hayali, pek çok insan gibi süper bir arabaya sahip olmaktı. Yaşamın, sahip olunacak nesneler üzerine inşa edildiği bir çağda, hayallerin de nesnelerle ve sahip olmak üzerinden işlemesine şaşırmamak lazım. Neyse, bu satırların yazarı olan bendeniz de, gencimize “Ben de hayallerimi anlatayım mı sana?” dedim. Aldığım cevap oldukça ilginç bir soruydu….”Siz daha hayallerinizi gerçekleştirmediniz mi?” Hem tebessüm ettiren, hem de insanın yüreğine taş gibi oturan bir cevaptı bir yandan da…. Ne kadar masumane, yalın bir soruydu aslında. Öyle ya, koskoca insan olmuşsun, halâ mı hayallerini gerçekleştiremedin. Evet, ben de bu soruları sordum kendime: Hayallerim gerçek hayaller miydi, empoze hayaller mi? Ya da ben onları gerçekleştirmek istedim mi? Ya da hayallerimi koruma altına alıp, hep kendime mazeretler mi buldum? Herkesin cevapları kendisinde saklıdır bu sorularda. Sizinki de sizde.

Ve tabii en önemli soru da şuydu; “İnsan ne zamana kadar hayal eder?”

Ne dersiniz, hayal biterse hayat bitmiş olmaz mı? Ya da hayalsiz bir hayata ne kadar hayat denebilir?

Hayalleriniz bol olsun…

Ahmet KABLAN