HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMAMAK İÇİN KULAK VERİN

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMAMAK İÇİN KULAK VERİN

43
0
PAYLAŞ

LGS’ye giren gençleri ve ailelerini şimdi de yoğun bir tercih süreci bekliyor. 30 Haziran’dan sonra yabancı dille eğitim yapan özel okullar ve hemen ardından puanla öğrenci alan devlet okullarının tercihleri olacak. Çok dikkatle takip gereken bir süreç. Öğrencinin özellikleri, gelecek beklentileri üzerinden hassasiyetle alınması gereken kararlar onları bekliyor. Doğru bir eşleşme için öğrenciyi ve okulların değerlerini çok iyi bilmeniz gerekir. Uzun vadeli hayal kırıklıklarının çoğunun altından, öğrenciye göre değil popülariteye veya ailenin arzularına göre yapılmış yanlış bir okul tercihi çıkıyor.

Sınav zamanını daha rahat daha stressiz geçirmek için şunları yapabilirsiniz:

Mizah ve gülmek sınav sürecine çok iyi gelecektir, komik anıları hatırlamak, komedi filmleri seyretmek de faydalı olacaktır.

Sınava giderken yolda neşeli şarkılar dinlemek, esprili konuşmalar yapmak herkesi rahatlatır. Unutmayın ki sınav telaşı yaşayan talebelerin kusursuza değil elinden geleni yapmaya, tüm soruları görmeye ve çözebileceklerini çözmeye odaklanması önemlidir.

Uyku ve yeme içme konusunda da çocuklarınıza ısrar etmeyin. Sınava son 10 gün kala yeme içme ve uyku konusuna bir düzen kendi kurabilirse elbette çok iyi olur. Fakat son günlere kadar düzene girmediyse bırakın kendi dengesini kursun.

Emine Çaşkurlu

Eğitmen