Hastalar & Evcil Hayvanlar

Hastalar & Evcil Hayvanlar

138
0
PAYLAŞ

Ontario Kanada’daki Juravinski Hastanesi sıradışı bir uygulama ile ciddi sağlık sorunları yaşayan hastalarına destek veriyor.

Bu uygulamada hastalar düzenli olarak evcil hayvanlar tarafından ziyaret ediliyor. Bu ziyaretler sırasında hastaların durumunda depresyonda azalma başta olmak üzere pek çok önemli ve olumlu gelişme gözleniyor. Hasta kendini tekrar çevre ile iletişime hazır hissediyor iyileşip eski hayatına, evine dönmek için bir sebep buluyor.

Ziyaretler haftalık ve bir saat kadar sürüyor. Evcil hayvanlar hastaneye girmeden iyice temizleniyor ve diğer hastaların yanına alınmıyor.

Ciddi hastalıklarla mücadele eden bu insanlar bir süreliğine de olsa normal hayata dönüyor ve hastalıklarını düşünmekten uzak duruyorlar. Zachary adlı 25 yaşında bir gencin lenfoma tedavisi sırasında köpeklerinin yanına gelmesine izin verilmesinden ilham alan program yaygın hale gelse birçok hasta ve yakınlarının yüzünü gülümsetebilir, onlara umut ve yaşama sevinci verebilir.

Son yıllarda psikolojik rahatsızlıklarda da hayvan destekli terapi son derece ilgi görmekte. At binme ile fiziksel ve sosyal anlamda sorun yaşayan bireylerin olumlu gelişmeler kaydettiği , ayrıca otizmli çocukların tedavisinde yunuslardan faydalanılması en yaygın bilinen yöntemler.

Yaşlılar ya da engelliler için de denge ve gövde kontrolü, motor beceriler ve evcil bir hayvana bakmanın getireceği özgüven gibi konularda hayvanlar bazı terapi merkezlerinde kullanılmakta. Üstelik bu hizmet gönüllüler tarafından verildiğinden maliyeti düşük ve uygulanabilirlik oranı yüksek.

Hayvan dostlarımızın laboratuvar deneylerinde işkence çekmelerini değil, insan dostlarının fiziksel ve ruhsal iyiliği için birlikte olmaları yepyeni bir insanlık hareketi olabilir. Neden olmasın?

Kaynak:boredpanda.com